HomeHistoriaSenat RP przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej

Senat RP przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej

Senat RP przyjął dzisiaj uchwałę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej w 80. rocznicę jej popełnienia. Senat składa hołd wszystkim zamordowanym przez sowiecki reżim polskim jeńcom wojennym przebywającym w obozach w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku – głosi dokument.

Senat przyjął uchwałę jednogłośnie przy stuprocentowej frekwencji.

W trakcie dyskusji przed przyjęciem uchwały senator PiS Jerzy Czerwiński wyraził kilka wątpliwości co do niej, mówiąc, że „Senat ma szczególną rolę, jeżeli chodzi o zachowanie pamięci historycznej, o to, aby tę pamięć podtrzymywać i tu z tej izby powinna wychodzić cała prawda o danym zdarzeniu”. „Dobrze, że podejmujemy tę uchwałę, ona jest potrzebna, przypomina zarówno naszemu społeczeństwu, jak i siłom zewnętrznym poza Polską, że takie zdarzenie, jak Zbrodnia Katyńska, ciąg właściwie zdarzeń, miały miejsce” – podkreślił.

Wskazując, co jest nie do końca sprecyzowane w uchwale, powiedział, że „po pierwsze kto był autorem tej zbrodni”. Zwrócił uwagę, że w uchwale pojawia się raz pojęcie „sowiecki reżim”. „Trzeba według mnie posługiwać się tutaj wprost nazwą państwa, które w to było zamieszane i konkretnie, osobiście szef tego państwa, czyli Stalin” – powiedział. W jego ocenie w uchwale powinna się pojawić nazwa Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich. „Tym bardziej – jak mówił – że taka uchwała pewnie odbije się też echem poza Polską”.

Inna kwestia, na którą wskazywał senator związana jest z tym, że w uchwale nie pojawia się sformułowanie „ludobójstwo” a jedynie „znamiona ludobójstwa”.

Z kolei Kazimierz Michał Ujazdowski (KO) ocenił, że „uchwała jest klarowna i jednoznaczna w treści”. „Poza tym nie można na nią patrzeć w oderwaniu od całego wysiłku obu izb polskiego parlamentu od wielu lat w tej sprawie” – zauważył.

Zaproponował także marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu, aby „ta uchwała i być może kilka innych podjętych w tej kadencji, o tej randze, została oficjalnie przekazana do drugich izb parlamentów europejskich, z którymi utrzymujemy najściślejszy charakter”. Jak mówił, „to, co rzeczywiście szwankuje w Polsce, to jest brak systematycznego wysiłku komunikowania międzynarodowej opinii publicznej naszego stanowiska”. „Zbrodnia Katyńska jest częścią pamięci całej wspólnoty międzynarodowej” – podkreślił.

Marszałek Senatu, odnosząc się do tej propozycji, powiedział, że jest „skłonny przychylić się do tego wniosku”.

Uchwała głosi, że „Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej składa hołd wszystkim zamordowanym przez sowiecki reżim polskim jeńcom wojennym przebywającym w obozach w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku”.

Wskazano w niej, że „zbrodnie w Katyniu, Miednoje i Charkowie dokonane w kwietniu 1940 roku, na blisko 22 tysiącach bezbronnych oficerach Wojska Polskiego, funkcjonariuszach Policji, pracownikach administracji i sądownictwa miały na celu eksterminację polskiej inteligencji”.

Podkreślono, że „przez wiele lat pamięć o zbrodni katyńskiej była fałszowana, a prawda o niej musiała czekać pół wieku na oficjalne ujawnienie”. „Dzięki determinacji Państwa Polskiego, realizującego polską rację stanu i wsłuchanego w głos Rodzin Katyńskich, pomordowani spoczęli w poświęconej ziemi na nekropoliach w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Oddając hołd zamordowanym rodakom nie zapominamy o pozostałych ofiarach stalinowskiego systemu totalitarnego wszystkich narodowości, ani o tym, że zbrodnia ta nigdy nie została osądzona” – zaznaczono w uchwale.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność zarówno rodzinom pomordowanych za wieloletnie i konsekwentne dążenie do poznania prawdy i podtrzymywanie pamięci o tej bestialskiej zbrodni, bez względu na szykany i zakazy mówienia o tych wydarzeniach, jak też tym, którzy w Polsce i poza jej granicami mieli odwagę odkrywać i mówić prawdę o Katyniu” – napisano w uchwale Senatu.

Senat wyraził też przekonanie, że „pamięć o noszącej znamiona ludobójstwa Zbrodni Katyńskiej powinna być częścią pamięci całej wspólnoty międzynarodowej”.

Znadniemna.pl za PAP

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content