HomeKulturaFilmy Andrzeja Wajdy z okazji 25. rocznicy Obalenia Komunizmu w Polsce

Filmy Andrzeja Wajdy z okazji 25. rocznicy Obalenia Komunizmu w Polsce

Konsulat Generalny RP w Grodnie zaprasza wszystkich zainteresowanych do swojej Sali Kinowej na projekcję filmów wybitnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy. Grodnianie będą mieli okazję obejrzeć pięć dzieł światowej sławy artysty, włącznie z jego ostatnim filmem pt. „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Afisz projekcji filmów Adrzeja Wajdy w Grodnie w języku białoruskim, fot.: grodno.msz.gov.pl

Afisz projekcji filmów Adrzeja Wajdy w Grodnie w języku białoruskim, fot.: grodno.msz.gov.pl

Wyświetlanie filmów Andrzeja Wajdy, poświęcone ćwierćwieczu Obalenia Komunizmu w Polsce, rozpocznie się 28 maja o godzinie 18.30 od kultowego obrazu „Kanał”, pierwszego po wojnie polskiego filmu fabularnego, poruszającego temat Powstania Warszawskiego.

W kolejnych dniach w Sali Kinowej Konsulatu Generalnego RP w Grodnie zostaną wyświetlone filmy: „Popiół i Diament” (29.05.14 r. , godz.18,30), poruszający tematykę powojennych losów żołnierzy Armii Krajowej; „Człowiek z marmuru” (30.05.14 r., godz.18,30), opowiadający o dramatycznym losie przodownika pracy w PRL, „Człowiek z żelaza”( 2.06.14 r., godz. 18,30), będący kontynuacją „Człowieka z marmuru” i poruszający temat strajków robotników na Wybrzeżu w roku 1980.

Jako ostatni, 3 czerwca o godz. 18,30, widzom zostanie zaproponowany zeszłoroczny film wybitnego polskiego twórcy filmowego pt. „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Dla Grodna będzie to premierowy pokaz publiczny tego filmu.

Po zakończeniu projekcji filmów Andrzeja Wajdy widzowie zostaną zaproszeni na dyskusję panelową pt. „Od stalinizmu do wolności – kroniki Andrzeja Wajdy”, która rozpocznie się 5 czerwca o godzinie 17.30. Udział w dyskusji wezmą: Krzysztof Burnetko, współautor biografii Andrzeja Wajdy, wydanej pod tytułem „Andrzej Wajda. Podejrzany”, profesor Alicja Kisielewska – filmoznawca, profesor Joanna Sadowska – historyk oraz białoruski pisarz i publicysta Siamion Bukczyn. Poprowadzi dyskusję konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie Wiesław Romanowski.

Wszystkie pokazy filmów oraz dyskusja panelowa odbędą się w Sali Kinowej Konsulatu Generalnego RP w Grodnie pod adresem: ul. Budionnego 48 A.

Wstęp wolny, ale liczba miejsc – ograniczona.

Znadniemna.pl na podstawie Grodno.msz.gov.pl

Najnowsze komentarze

  • Szanowni Państwo, szkoda mi, że nie ma na liście Filma Katyń . Jestem pewien, że to arcydzieło Wajdy
    jest apoteozą potępienia stalinizmu

Skomentuj

Skip to content