HomeHistoriaGrodnianie będą się modlić o wyniesienie na ołtarze rotmistrza Witolda Pileckiego

Grodnianie będą się modlić o wyniesienie na ołtarze rotmistrza Witolda Pileckiego

Już jutro, 23 maja, o godzinie 7.30 w Pobernardyńskim kościele Znalezienia Krzyża Świętego w Grodnie Mszę świętą w intencji beatyfikacji rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera walk z niemieckim nazizmem i komunizmem radzieckim, odprawi proboszcz świątyni, ksiądz prałat Antoni Chańko.

Witold Pilecki, kolaż: polskiemedium.files.wordpress.com

Witold Pilecki, kolaż: polskiemedium.files.wordpress.com

Nabożeństwo zostało zamówione przez grodnian, wspierających prowadzoną z inicjatywy krakowskiej Fundacji Paradis Judaeorum akcję, którem celem jest przekonanie władz Kościoła Katolickiego do wszczęcia procesu beatyfikacyjnego Witolda Pileckiego, będącego – jak pisał 19 marca br. w liście do Prymasa Polski i duszpasterza Polonii, księdza arcybiskupa Józefa Kowalczyka, prezes Fundacji Paradis Judaeorum Michał Tyrpa – „symbolem heroicznego wymiaru człowieczeństwa, naśladowcy Chrystusa, męczennika i wyznawcy”.

Zapowiedź odprawienia Mszy św. w intencji Witolda Pileckiego w Pobernardyńskim kościele w Grodnie, fot.: Dionizy Sałasz

Zapowiedź odprawienia Mszy św. w intencji Witolda Pileckiego w Pobernardyńskim kościele w Grodnie, fot.: Dionizy Sałasz

O wyniesienie na ołtarze rotmistrza Witolda Pileckiego zabiegają Polacy zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, gdyż Bohater zmagań z antyludzkimi tyraniami XX stulecia jest objęty kultem w Polsce oraz w polskich środowiskach na Ukrainie, w Irlandii, Francji i na Białorusi.

Wystawa, poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, fot. Jerzy Gumowski/AG

Wystawa, poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, fot. Jerzy Gumowski/AG

Dla Białorusi, zwłaszcza dla Grodna, Lidy i Baranowicz, postać Witolda Pileckiego ma znaczenie szczególne. To Grodna między innymi, jeszcze jako zwykły kawalerzysta, bronił Witold Pilecki przed czerwoną nawałą podczas wojny polsko-bolszewickiej, po której jego rodzina odzyskała majątek Sukurcze niedaleko Lidy. W tym majątku wychowywały się dzieci Witolda i Marii Pileckich – syn Andrzej i córka Zofia.

Maria i Witol Pileccy z synem Andrzejem, fot.: vice.com

Maria i Witold Pileccy z synem Andrzejem, fot.: vice.com

Przed wybuchem drugiej wojny światowej Witold Pilecki, przebywał w rezerwie, pozostając na ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień w Lidzie z przydziałem mobilizacyjnym do 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Baranowiczach.

Polacy Lidy w tym roku skierowali do Prymasa Polski osobny list, w którym także prosili o wyniesienie na ołtarze jednego z największych, związanych z Kresami bohaterów XX stulecia .

Planowana na jutro Msza święta w Grodnie w intencji beatyfikacji rotmistrza Witolda Pileckiego odbędzie się w ramach ogólnopolskiej, planowanej na 25 maja (w tym dniu w 1948 roku Bohater został stracony strzałem w tył głowy w więzieniu na warszawskim Mokotowie – red.) akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, polegającej na odprawianiu w intencji wyniesienia Witolda Pileckiego na ołtarze, nabożeństw, zamówionych przez wiernych w kościołach całej Polski, m.in. Warszawy, Torunia, Legnicy, Częstochowy, Wrocławia i Krakowa.

Proboszcz Parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Grodnie, ksiądz prałat Antoni Chańko, chętnie się zgodził na odprawienie Mszy świętej w tak szlachetnej intencji , zwłaszcza, że osobiście znał dwoje ludzi, dobrze znających rotmistrza Pileckiego jeszcze za życia Bohatera.

Srebrna moneta wyemitowana przez NBP na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum z okazji 65.rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz, fot.: Mementomori.salon24.pl

Srebrna moneta wyemitowana przez NBP na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum z okazji 65.rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz, fot.: Mementomori.salon24.pl

Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego Witold Pilecki po kampanii wrześniowej 1939 roku współtworzył struktury militarne Polskiego Państwa Podziemnego, między innymi Tajną Armię Polską. Był żołnierzem Armii Krajowej , a w 1940 roku dobrowolnie dał się złapać gestapo w Warszawie , by trafić do obozu zagłady Auschwitz, gdzie tworzył siatkę konspiracyjną i skąd przekazał na Zachód raporty opisujące ludobójstwo, dokonywane w obozie przez Niemców.

Z Auschwitz Pileckiemu udało się uciec w kwietniu 1943 roku, po czym zaangażował się w działania Kedywu (Kierownictwa Dywersji) Komendy Głównej Armii Krajowej, a później walczył w Powstaniu Warszawskim.

Po Powstaniu Warszawskim trafił do niemieckiej niewoli, po uwolnieniu z której wstąpił w szeregi 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Do Polski, już Ludowej, wrócił pod koniec 1945 roku, aby – jako wywiadowca – na rozkaz generała Władysława Andersa, zbierać informacje o żołnierzach AK oraz więzionych przez NKWD i zsyłanych na Syberię żołnierzach 2. Korpusu.

W ręce oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa Pilecki wpadł 8 maja 1947 roku. Po pokazowym procesie pod zarzutem szpiegostwa został skazany na karę śmierci, którą wykonano 25 maja 1948 roku.

Ta właśnie data, zdaniem wyznawców kultu rotmistrza Witolda Pileckiego, powinna przypominać Europie i światu wszystkich, którzy, często poświęcając życie, przeciwstawili się dwom najokrutniejszym tyraniom dwudziestego stulecia – nazistowskim Niemcom i ZSRR.

Znadniemna.pl

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content