HomeOświata„Gwiazdka” ze Świętym Mikołajem dla dzieci z Grodna i okolic (FOTOREPORTAŻ)

„Gwiazdka” ze Świętym Mikołajem dla dzieci z Grodna i okolic (FOTOREPORTAŻ)

Blisko 300 słodkich prezentów od Świętego Mikołaja rozdano 10 stycznia dzieciom, uczącym się języka polskiego w szkołach publicznych Grodna i okolicznych miejscowości. Spotkanie zorganizował Związek Polaków na Białorusi.

Spotkanie świąteczno-noworoczne dla dzieci, uczących się języka polskiego w Grodnie  i w okolicznych miejscowościach  jest dorocznym przedsięwzięciem, organizowanym przez ZPB. Dzięki temu że termin tegorocznego spotkania przypadł na ostatnie dni ferii zimowych, trwających w białoruskich szkołach do 13 stycznia, przybycie nauroczystość dzieci okazało się bardzo liczne. Dzieci przyszły na spotkanie zarówno z rodzicami, jak i z nauczycielami, którzy przygotowali ze swoimi wychowankami na tę okazję występy artystyczne o tematyce bożonarodzeniowej i noworocznej.

Największa wynajmowana przez ZPB sala, rozliczona na kilkaset osób, była wypełniona po brzegi. Ta okoliczność nie zniechęciła tłumnie gromadzącej się publiczności  i kiedy głos zabrał Święty Mikołaj, w rolę którego wcielił się znakomity grodzieński aktor i showman Wiktor Szałkiewicz, na sali zapanowała cisza. Ulubieniec dzieci zapowiedział bowiem, że każde dziecko, które przybyło na spotkanie z nim, odejdzie do domu z prezentem. Najpierw jednak dzieci musiały udowodnić, że są grzeczne i znają polską tradycję, związaną z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Za dowód znajomości tradycji wystarczyły przygotowane przez dzieci występy artystyczne. Podczas trwającego około godzinę przedstawienia publiczność usłyszała w wykonaniu małych grodzieńskich Polaków wiersze o zimie, śniegu, Nowym Roku, Bożym Narodzeniu, o samym Świętym Mikołaju, a nawet o jego reniferach, a także o tym, że Mikołaj  może czuć się pokrzywdzony, gdyż nikt mu nie daje prezentów. Święty Mikołaj zaprzeczył jednak ostatniemu stwierdzeniu, traktując jako najlepsze prezenty dla siebie występy dzieci oraz ich uśmiechnięte twarze. W trakcie koncertu oprócz świąteczno-noworocznej poezji w wykonaniu młodych artystów zabrzmiały piękne polskie kolędy, zarówno  tradycyjne, jak i współczesne. Nie zabrakło na scenie również kolędników, którzy swoimi kreacjami i skeczami przypomnieli o pięknej polskiej tradycji świątecznego kolędowania.

Na zakończenie koncertu Święty Mikołaj zakomunikował, że miał wielu pomocników, którzy pomogli mu zgromadzić prezenty dla wszystkich grzecznych dzieci, zgromadzonych na sali. Za przywódcę ekipy swoich pomocników Święty Mikołaj uznał  prezes ZPB Andżelikę Borys, której przekazał słowo. Andżelika Borys uznała z kolei, że w jej ekipie powinien się znaleźć także konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, gdyż to kierowana przez niego placówka konsularna miała ogromny wkład w organizację  „Gwiazdki” dla dzieci, uczących się języka polskiego w szkołach publicznych Grodna i okolic. Prezes ZPB zaprosiła na scenę także prezes Towarzystwa Plastyków Polskich Walentynę Brysacz, gdyż to właśnie dzięki hojności zgromadzonych w Towarzystwie malarzy w grudniu ubiegłego roku na antenie Polskiego Radia Białystok udało się przeprowadzić doroczną aukcję obrazów grodzieńskich malarzy, uzyskane od której środki wydano na zakup świątecznych prezentów. To przedsięwzięcie, odbywające się pod hasłem „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi” iwspierane co roku przez Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, tym razem okazało się rekordowe pod względem kwoty pieniężnej,zgromadzonej od sprzedaży obrazów malarzy grodzieńskich. Dzięki tej dobroczynnej akcji udało się zgromadzić kwotę wysokości blisko 12 tysięcy złotych, za które nabyto m.in. prezenty, wręczone w Grodnie polskim dzieciom przez Świętego Mikołaja.

Jak zapowiedziała podczas spotkania Andżelika Borys, dzięki wsparciu ZPB i ludzi dobrej woli, Święty Mikołaj potrafi w tym roku obdarować polskie dzieci, pielęgnujące tradycje przodków i uczące się języka polskiego także w innych regionach Białorusi. – Dzisiejsze spotkanie ze Świętym Mikołajem jest jednym z wielu, które odbyły się, bądź odbędą się na Białorusi przy udziale ZPB – oznajmiła Andżelika Borys.

 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania ze Świętym Mikołajem w Grodnie:

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content