HomeKulturaWielka Majówka w Kopciówce

Wielka Majówka w Kopciówce

W niedzielę, 11 maja, reprezentanci 11 oddziałów Związku Polaków na Białorusi spotkali się w podgrodzieńskiej wsi Kopciówka, aby wspólnie obchodzić polskie narodowe święta majowe.

Kopciowka_Chabry_09

Taczy zespół pieśni i tańca „Chabry”

– Pamiętajmy, że maj jest szczególnym miesiącem dla Polaków, jest to nasz polski maj. W maju obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, która była nie tylko pierwszą w Europie i drugą w świecie. Dla wielu pokoleń Polaków dokument ten był symbolem tego, iż naród polski potrafi samodzielnie reformować, ulepszać własne państwo. Konstytucja Trzeciego Maja jest, zatem symbolem niepodległej Polski – mówił konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz, witając zgromadzonych na koncercie pod otwartym niebem Polaków z Grodna, Indury, Małej Brzostowscy, Starej Dębowej, Wiercieliszek, Makarowców, samej Kopciówki i innych miejscowości.

Kopciowka_powitanie

Przemawia konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz

Koncert poprzedziła Msza święta za Ojczyznę w Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej Cierpliwie Słuchającej. Celebrowane przez księdza proboszcza Michała Łastowskiego nabożeństwo odbywało się przed odsłoniętym Cudownym Obrazie Matki Bożej Jasnogórskiej, kopię, którego przywrócono do świątyni w Kopciówce i uroczyście poświęcono w 2006 roku. Przypominając podczas kazania o znaczeniu Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski, w wychowaniu wielu pokoleń Polaków w poczuciu patriotyzmu, miłości do Ojczyzny i poszanowania innych narodów, ksiądz Łatowski przytaczał cytaty z prac św. Jana Pawła II, traktujących o prawdziwym patriotyzmie, jakim wyróżniał się papież Polak.

Kopciowka_flaga

Wypełnieni dumą z bycia Polakiem działacze ZPB rozwinęli polską flagę i przemaszerowali z nią ze świątyni na pobliską posesję prywatną, gdzie odbył się koncert polskiej pieśni i tańca w wykonaniu działających przy ZPB artystów.

Kopciowka_oddzialy

W koncercie, który otworzył, witając zgromadzonych, prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz, udział wzięły: prowadzony przez Ludmiłę Wojkiel, obchodzący w tym roku 18 lat istnienia, zespół pieśni i tańca „Chabry”, świętujący w tym roku 20-letni jubileusz chór reprezentacyjny Związku Polaków na Białorusi „Głos znad Niemna” pod kierownictwem Pawła Kmiecika i Weroniki Szarejko, młodziutki istniejący dopiero od roku zespół pieśni ludowej „Przyjaciele” oraz grupa wokalna „Jutrzenka” z oddziału ZPB w Makarowcach.

Kopciowka_Chabry_07

Zespół pieśni i tańca „Chabry”

Kopciowka_Chabry_08

Kopciowka_Glos_znad_Niemna

Chór „Głos znad Niemna”

Kopciowka_Chabry_01

Kopciowka_Chabry_02

Kopciowka_oddzialy_01

Kopciowka_Przyjaciele

Zespół piosenki ludowej „Przyjaciele”

Kopciowka_Chabry_03

Kopciowka_Zareczanka

Grupa wokalna „Jutrzenka”

Kopciowka_Chabry_05

Kopciowka_Chabry_04

Kopciowka_Solistki_Glosu_znad_Niemna

Śpiewają Julia Krycka i Anna Jadeszko z zespołu parafialnego „Liberamente” z Grodna

Kopciowka_Chabry

Po koncercie zgromadzeni na majówce w Kopciówce Polacy mogli podziwiać improwizowaną wystawę obrazów członków Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB, po której oprowadzał chętnych prezes Towarzystwa Stanisław Kiczko.

Kopciowka_Towarzystwo_Plastykow_Polskich

Stanisław Kiczko oprowadza po wystawie

Kopciowka_Towarzystwo_Plastykow_Polskich_01

Miłośnicy rękodzieła mieli okazję zapoznać się z wyrobami członków, działającego przy Związku Polaków i kierowanego przez Ryszardę Kałacz Towarzystwa Twórców Ludowych.

Kopciowka_Towarzystwo_Tworcow_Ludowych_01

Kopciowka_Towarzystwo_Tworcow_Ludowych_03

Kopciowka_Towarzystwo_Tworcow_Ludowych

Kopciowka_Towarzystwo_Tworcow_Ludowych_02

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content