HomeKulturaTwórczość malarek z Trójmiasta w Grodnie

Twórczość malarek z Trójmiasta w Grodnie

Wernisaże wystaw od razu dwóch artystek z Trójmiasta Marii Targońskiej i Alicji Domańskiej odbyły się 7 maja w Grodnie.

Wystawa_ogolne

Znana polska rysowniczka, profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Pięknych (ASP) w Gdańsku Maria Targońska, wystawiła swoje prace w Sali Senatorskiej na Nowym Zamku.

Jej młodsza koleżanka, absolwentka ASP w Gdańsku Alicja Domańska, zaprezentowała z kolei cykl prac pt. „Alicja opuściła Krainę Czarów” w Grodzieńskiej Sali Wystawowej przy ul. Orzeszkowej.

Twórczość trójmiejskich artystów w Grodnie jest prezentowana regularnie w ramach odbywającej się współpracy między środowiskami artystycznymi Grodna i Sopotu, Gdańska oraz Gdyni.

Maria Targońska

Wystawa_Targonska_Sopot

Przemawia Maria Targońska

Urodziła się w 1954 roku w Olsztynie. W 1980 roku uzyskała dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki (w pracowni Kazimierza Śramkiewicza). Od 1981 roku pracuje w PWSSP w Gdańsku (od 1996 roku Akademia Sztuk Pięknych), obecnie piastuje stanowisko profesora, a od roku 2003 pełni także funkcję kierownika Katedry Rysunku na Wydziale Malarstwa.

Autorka zdobyła wiele nagród oraz wyróżnień za swoją twórczość, m.in. w 1983 roku na V Biennale Sztuki Gdańskiej, BWA Sopot (wyróżnienie); w 1986 roku „Papier 86”, Galeria 85, Gdańsk (nagroda); w 1990 roku Triennale Sztuki Gdańskiej, BWA Sopot (nagroda). Ma na swoim koncie 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz zagranicą. Jej prace znajdują się w zbiorach polskich oraz m.in. w USA, Kanadzie, Australii, Holandii, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Belgii.

Alicja Domańska

Wystawa_Alicja_Domanska

Przemawia Alicja Domańska

Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uzyskała Dyplom Magistra Sztuki w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz oraz aneks ze specjalizacji w pracowni prof. T. Klaman. Mieszka i tworzy w Sopocie.

Ma za sobą wystawy w kraju i za granicą, łączy architekturę ze sztuką, abstrakcyjne, dynamiczne obrazy nadają niepowtarzalności i stylu prostym wnętrzom, które również projektuje. Sztuka wymaga odpowiedniej ekspozycji oraz tła. Obrazy stanowią integralną część całego projektu.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content