HomeKulturaRekordowy wynik akcji „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi”!

Rekordowy wynik akcji „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi”!

Prawie dwanaście tysięcy złotych – o pięć tysięcy więcej, niż rok temu – udało się uzbierać w tegorocznej edycji akcji „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi”!

Prezes ZPB Andżelika Borys i dziennikarz Radia Białystok Grzegorz Pilat w pierwszym dniu aukcji obrazów grodzieńskich malarzy, fot.: Monika Kalicka

Inicjatywa, polegająca na licytacji obrazów malarzy, zrzeszonych w działającym przy Związku Polaków na Białorusi Towarzystwie Plastyków Polskich, jest wspierana przez Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Radio Białystok, na którego antenie w ciągu tego tygodnia były licytowane obrazy polskich malarzy z Grodna.

„Dzięki hojności naszych Słuchaczy zebraliśmy blisko 12 tysięcy złotych na prezenty dla dzieci, które uczą się języka polskiego za naszą wschodnią granicą” – czytamy na witrynie Radia Białystok. Rozgłośnia podaje, że wspólna inicjatywa Związku Polaków na Białorusi, Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Radia Białystok sprawiła, iż podczas aukcji obrazów malarzy grodzieńskich udało się zgromadzić w sumie 11 950 złotych, które zostaną wydane na zakup gwiazdkowych prezentów dla polskich dzieci na Białorusi.

– Satysfakcja jest ogromna – podkreśliła na antenie Radia Białystok prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska, dodając, że w ubiegłym roku za uzyskane w ramach podobnej akcji blisko 7 tysięcy złotych „Wspólnota Polska” zrobiła tysiąc paczek. – Teraz udało nam się zebrać kilka tysięcy więcej – dodała.

– Słuchacze nie zawiedli, bo ujęła ich idea akcji – przekonywał dyrektor programowy Radia Białystok Mirosław Bielawski, nie kryjący zadowolenia z powodu udanej inicjatywy, która staje się przedgwiazdkową tradycją, inicjowaną na antenie białostockiej rozgłośni.

Podczas tegorocznych aukcji najdrożej – za 3 tysiące złotych – dziennikarze Radia Białystok, wspierani przez prezes ZPB Andżelikę Borys oraz prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Annę Kietlińską, sprzedali pracę Walerego Stratowicza „Michał Anioł”. Kupił ją proboszcz parafii w Osowcu ks. Krzysztof Szakiel.

Ks. Krzysztof Szakiel z wylicytowanym przez niego za 3 tysiące złotych obrazem Walerego Stratowicza „Michał Anioł”, fot.: Monika Kalicka

Od poniedziałku do piątku codziennie na antenie Radia Białystok licytowano dwa obrazy malarzy grodzieńskich. W piątek (29.11) – czyli w ostatnim dniu akcji – sprzedano obraz „Martwa natura z lustrem” Żanny Stebnowskiej i „Pejzaż z kościołem” Walentyny Brysacz.

Prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska i dziennikarz Radia Białystok Wojciech Kujałowicz w ostatnim dniu aukcji obrazów grodzieńskich malarzy, fot.: Monika Kalicka

Obraz „Martwa natura z lustrem” Żanny Stebnowskiej za 1100 zł kupił słuchacz Radia Białystok pan Krzysztof.

„Pejzaż z kościołem” Walentyny Brysacz za 800 zł wylicytował z kolei pan Andrzej.

 Znadniemna.pl na podstawie Radio.bialystok.pl

Najnowsze komentarze

  • Brawo

Skomentuj

Skip to content