HomeSpołeczeństwoPolacy Saratowa przeciwko rosyjskiemu wojsku na Ukrainie

Polacy Saratowa przeciwko rosyjskiemu wojsku na Ukrainie

Przewodniczący Rady Polskiego Narodowo-Kulturalnego Centrum „Polonia” w Saratowie Jan Jankowski wezwał do zaprzestania konfrontacji wojennej na Ukrainie. Działacz polonijny skrytykował ingerencję w sprawy Ukrainy jakiegokolwiek kraju, w tym Rosji.

Jan_Jankowski_sstu_ru

Jan Jankowski, fot.: sstu.ru 

– Jestem przeciwko wojnie, przeciwko faszyzmowi oraz przeciwko ingerencji w konflikt na Ukrainie jakiegokolwiek kraju. Wiem czym jest wojna i czym jest ludobójstwo – z takim oświadczeniem wystąpił Jan Jankowski podczas poświęconego sytuacji na Ukrainie posiedzenia Izby Obywatelskiej Obwodu Saratowskiego. Podczas swojego występu lider saratowskich Polaków wezwał do uregulowania sytuacji na Ukrainie wyłącznie metodami dyplomatycznymi i do wycofania się z tego kraju obcych, w tym rosyjskich, wojskowych .

– To po prostu w głowie się nie układa. Nie potrafię dobrać słów – nie krył emocji Jankowski, próbując wytłumaczyć dziennikarzom swoje stanowisko wobec ukraińskich wydarzeń. Lider saratowskich Polaków skrytykował zbyt jednostronne relacjonowanie wydarzeń ukraińskich w rosyjskich mediach i wezwał kierownictwo Rosji do powstrzymania się przed wprowadzeniem na teren Ukrainy wojska lub zbrojnych oddziałów ochotniczych. – Należy robić to, co robił Łukin (Władimir Łukin – były rosyjski ombudsman, negocjator z ramienia Rosji podczas konfliktu między kijowskim Majdanem, a Wiktorem Janukowyczem w lutym bieżącego roku – red.), starać się deeskalować sytuację, a nie podsycać emocje – oświadczył Polak z Saratowa.

Polonia obwodu saratowskiego według oficjalnych danych liczy ok. 1200 osób. Nieoficjalnie mówi się, że w tym regionie Rosji może mieszkać od 14 do 40 tysięcy osób polskiego pochodzenia. Polskie Narodowo-Kulturalne Centrum „Polonia” liczy ponad 140 aktywnych działaczy i jest wpływową organizacją społeczną w obwodzie saratowskim.

Znadniemna.pl za Saratovnews.ru i Poloniasaratow.com

Najnowsze komentarze

  • Hej, Polacy w Grodnie! Nie właźcie do polityki, zajmijcie się odrodzeniem polskości. Słowa Pana Jankowskiego zresztą można zrozumieć inaczej.

  • „To po prostu w głowie się nie układa” –
    Tak powie każdy trzeźwo myślący Ziemianin
    Ciekawe jak zrozumiał te słowa ten apelujący powyżej
    o obojętność i ciszę?

  • ten powyżej zwyczajnie pamięta Wołyń i banderowców, którzy zabijali jego braci. Nie wspierajcie banderowców i samozwańczą władzę w Kijowie. Tylko tyle, bo można odczytać Waszą intencję dążenia do przejęcia władzy w sposób niecywilizowany czyli zbrojny.

Skomentuj

Skip to content