Mierzący 237 centymetrów gipsowy posąg Jana Pawła II odsłonięto w grodzieńskiej Bazylice katedralnej pw. św. Franciszka Ksawerego w dniu kanonizacji papieża Polaka. Do głównej świątyni katolickiej Grodna dostarczono też szczątki świętego – kilka kropel Jego krwi na tkaninie, przechowywane w relikwiarze w kształcie słońca.
Relikwie świętego przekazał grodnianom arcybiskup Krakowa, były osobisty sekretarz świętego, kardynał Stanisław Dziwisz. Relikwiarz z krwią świętego będzie przechowywany przy ołtarzu Matki Bożej Różańcowej w przezroczystym pojemniku.
Uroczystą Mszę świętą z okazji kanonizacji Jana Pawła II i przybycia do Grodna jego relikwii celebrował proboszcz farnego kościoła, ksiądz Jan Kuczyński.
Nabożeństwo w dniu kanonizacji stało się okazją do odsłonięcia w katedrze gipsowego posągu świętego, który we współpracy z synem Arsenim i pomocnikiem Michaiłem Łatyszewem wykonał grodzieński rzeźbiarz i malarz, członek Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi Wasyl Martyńczuk. – To moja pierwsza tak poważna praca – przyznał artysta w rozmowie z gazetą „Wieczernij Grodno”. Dodał, że nie może uwierzyć, iż udało mu się sprostać tak odpowiedzialnemu wyzwaniu, jakim jest wkład w upamiętnienie papieża Polaka w głównej grodzieńskiej świątyni. – W pracy pomagały mi anioły – oznajmił Martyńczuk. Natomiast proboszcz Jan Kuczyński wyznał, iż artysta przed przystąpieniem do pracy prosił o błogosławieństwo, gdyż zwątpił w swoje siły i zdolności.
Podczas Mszy świętej w grodzieńskiej katedrze w dniu kanonizacji papieża Polaka wiernym przypominano między innymi o cudach , które się dokonały za pośrednictwem Ojca Świętego Jana Pawła II.
Znadniemna.pl za vgr.by