HomeHistoriaWandale zniszczyli napis na tablicy powstańców w Pacewiczach

Wandale zniszczyli napis na tablicy powstańców w Pacewiczach

Tablica pamiątkowa, wmurowana przez działaczy ZPB  w 2011 roku  do kamienia, upamiętniającego dwunastu powstańców styczniowych, poległych w okolicy wsi Pacewicze, została zniszczona przez nieznanych sprawców. Poinformował o tym Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi urodzony w Pacewiczach działacz organizacji Andrzej Januszko.

Pomnik 12-tu powstańców styczniowych w Pacewiczach

Po otrzymaniu niepokojącego sygnału, do Pacewicz wybrał się wiceprezes  ZPB Marek Zaniewski. – Wygląda na to, że wyryty na tablicy napis niszczono dłutem i młotkiem – opowiedział nam Marek Zaniewski. Dodał, że wiadomość o akcie wandalizmu w miejscu polskiej pamięci narodowej oraz zdjęcia, potwierdzające fakt zniszczenia napisu, zgłosił już do Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.

Zniszczona przez nieznanych sprawców tablica, upamiętniająca powstańców styczniowych

Według Marka Zaniewskiego, działającego w Komitecie Ochrony Zabytków i Miejsc Pamięci Narodowej przy ZPB, kierownictwo tej struktury także zajmie się sprawą i podejmie działania w celu  naprawienia szkody poprzez odnowienie zbezczeszczonego pomnika 12-tu powstańców styczniowych w Pacewiczach.

Akt wandalizmu dokonany na pomniku powstańców styczniowych w Pacewiczach odbył się dokładnie rok po tym, jak obok tego pomnika kontrowersyjne upamiętnienie powstańców próbowali ustanowić, bez uzgodnienia z ZPB, działacze patriotycznych środowisk białoruskich. Wówczas, po nagłośnieniu sprawy przez nasz portal, kontrowersyjne upamiętnienia zniknęły.

Kontrowersyjne upamiętnienie powstańców (po lewej), wykonane przez działaczy białoruskich w sierpniu 2018 roku i usunięte po nagłośnieniu sprawy przez portal Znadniemna.pl

Pomnik 12-tu powstańców styczniowych w Pacewiczach wciąż jednak „kusi”, niestety, przeciwników  pielęgnowania polskiej pamięci narodowej na terenie Białorusi.

Napis na zniszczonej tablicy był wykonany w języku polskim i komunikował, co następuje:

W HOŁDZIE

POWSTAŃCOM

1863 r.

RODACY

AD 2011   

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • To kolejny przykład na to, że same działania tzw „twarde” nie tylko nic nie zmieniają w świadomości, lecz prowadzą do zaogniania stosunków.
    Zanim postawi się pomnik trzeba dotrzeć z trwałym przesłaniem do umysłów i serc. Niestety instytucje polskie wciąż nie chcą wspierać działań „miękkich”.

    Dokładna lokalizacja pomnika w naszej bazie:
    https://genealogia.okiem.pl/mapa/mapa.php?numer=108876&szukaj=szukaj

  • Barbażyńcy. Takich „ludzi” było dużo na Białorusi już w 1940 roku i odrazu po wojnie. Mój ojciec opowiadał kiedyś, że tak zwani komsomolce i partyjni aktywiści niszczyli krzyże, polskie pomniki i tablicy upamiętniające. Znaczna część Białorusinów, potomków tych komunistów, do dziś nienawidzi Polskę i wszystkiego co polskie.

  • To nie wandale to Bieł – naziści

Skomentuj

Skip to content