HomeSpołeczeństwoAleksander Łukaszenko nie przyjedzie na uroczystości do Warszawy 1 września

Aleksander Łukaszenko nie przyjedzie na uroczystości do Warszawy 1 września

Podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Białoruś będzie reprezentowana przez ambasadora – powiedział we wtorek agencji BiełTA rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz.

„Zaproszenia na uroczystości było skierowane przez stronę polską do głów państw UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego. Jesteśmy wdzięczni prezydentowi Polski za zaproszenie dla prezydenta Białorusi” – powiedział Hłaz.

Wskazał, że pamięć o milionach żołnierzy radzieckich i alianckich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, a także o milionach cywili, ofiar nazistowskich zbrodniarzy „jest święta dla Białorusinów”.

„Nigdy nie przestaniemy podkreślać i mówi się o tym wprost w naszych podręcznikach do historii, że to właśnie Związek Radziecki i wszystkie jego narody wniosły decydujący i nieoceniony wkład w zwycięstwo nad nazizmem i wyzwolenie Europy” – dodał Hłaz.

Według doniesień „Rzeczpospolitej” „prezydent Białorusi zrezygnował z wizyty w Polsce, ponieważ na obchody nie został zaproszony prezydent Rosji Władimir Putin”. „Z tego również powodu, jak twierdzi dobrze poinformowane źródło w Mińsku, białoruskie władze nie odważyły się wydelegować na obchody wysokiej rangi polityka” – napisał polski dziennik.

Znadniemna.pl za Justyna Prus/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content