HomeSportReprezentacji ZPB „skradziono” wicemistrzostwo XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych w klasyfikacji medalowej!

Reprezentacji ZPB „skradziono” wicemistrzostwo XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych w klasyfikacji medalowej!

Drugie miejsce w drużynowej klasyfikacji medalowej XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych zajęła 85-osobowa reprezentacja Związku Polaków na Białorusi. Naszych sportowców zabrakło, niestety, na drużynowym podium podczas dekoracji zwycięzców. Przyczyna – błąd organizatorów.

Reprezentacja ZPB na XIX Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych

Nie wiemy, czy błąd organizatorów, wskutek którego podczas ceremonii dekoracji zwycięzców zamiast reprezentacji ZPB na podium znalazła się inna drużyna, wynikł z niedopatrzenia, czy też miał miejsce przypadek sportowej korupcji. Rzecz w tym, iż podczas uroczystości zakończenia Igrzysk na podium znalazła się reprezentacja Hiszpanii, która według szacunków naszych sportowców nie zdobyła wystarczającej liczby medali do zajęcia trzeciego drużynowego miejsca.

Klasyfikacja medalowa, według której organizatorzy dekorowali zwycięzców

Oficjalna klasyfikacja końcowa opublikowana dzisiaj na stronie Igrzysk

Pośrednio błąd organizatorów został potwierdzony przez nich samych w rozmowie telefonicznej przedstawiciela Komitetu Organizacyjnego z kierownikiem naszej reprezentacji wiceprezesem ZPB i prezesem Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” przy ZPB Markiem Zaniewskim. – Organizator zadzwonił do mnie, mówiąc, że zajęliśmy drugie miejsce drużynowe, a to, że nie zaproszono nas na podium jest pomyłką – relacjonuje treść rozmowy w rozmowie ze Znadniemna.pl Marek Zaniewski i dodaje, że niesmak i rozczarowanie, które odczuli nasi sportowcy podczas zamknięcia Igrzysk nie da się opisać słowami, dopuszczalnymi w publikacji medialnej.

Na oficjalnej stronie internetowej XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych dzisiaj opublikowana została informacja o końcowej klasyfikacji medalowej największych polonijnych zawodów sportowych. Według niej reprezentacja Polaków z Białorusi zajmuje drugie miejsce z dorobkiem 43 złotych, 33 srebrnych oraz 27 brązowych medali. Na pierwszym miejscu według opublikowanych danych plasuje się reprezentacja rodaków z Czech, a tuż za nami – na trzecim miejscu – znajduje się reprezentacja Polaków z Litwy, której podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk wręczono puchar za zajęcie II miejsca. Niewiadomo, jakim cudem na III stopniu podium publicznie, w dniu zamknięcia Igrzysk, stanęła drużyna z Hiszpanii. Według opublikowanych wyników zajęła ona dopiero piąte miejsce, ustępując rodakom z Kanady.

Skandaliczny, bezprecedensowy przypadek skrzywdzenia przez organizatorów XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych polskich sportowców z Białorusi, wywołał już ich wpisy oburzenia na Facebooku i w innych mediach społecznościowych.

Prezes ZPB Andżelika Borys zapowiedziała już, że znajdzie sposób publicznego podziękowania naszym reprezentantom na XIX Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych za ich wysiłek i doskonały drużynowy wynik, który im, niestety, „skradziono” w Gdyni.

Nie tracimy nadziei na to, że zaistniałą sytuację wytłumaczą, przynosząc naszym zawodnikom publiczne przeprosiny, także organizatorzy Igrzysk.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Wstyd mi za organizatorów

  • … skandal……. to ma być ten szlachetny sport ?

Skomentuj

Skip to content