HomeHistoriaFilm o obronie Grodna może być pełnometrażowy!

Film o obronie Grodna może być pełnometrażowy!

Warszawska Fundacja Joachima Lelewela, producent filmu inscenizowanego o obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku, zawarła z firmą Passendorfer Production i jej właścicielem, profesjonalnym producentem Michałem Passendorferem, porozumienie o współpracy przy produkcji filmu o roboczym tytule GRODNO 1939.

aklubprzyjaciolfilmu_slider

Zaangażowanie w produkcję filmową profesjonalnej firmy producenckiej oznacza, że obok pierwotnie planowanego 20-30 minutowego dokumentu inscenizowanego i na jego podstawie może powstać pełnometrażowy 1,5-godzinny film fabularny, który mógłby być wyświetlany w kinach.

Jak poinformował nas prezes Fundacji Joachima Lelewela Piotr Kościński zmienione plany filmowe wyglądają w ten sposób, iż dokument na 20-30 minut powstanie jeszcze w tym roku, a jego premiera może się odbyć we wrześniu, czyli w 75 rocznicę czynu bohaterskiego grodnian, których Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych generał Władysław Sikorski za postawę patriotyczną i niezłomność podczas obrony własnego miasta przed nawałą bolszewicką nazwał „nowymi Orlętami”.

06kresy_poddebski

Grodno, 1939 rok

Naczelny Wódz obiecał ocalałym obrońcom Grodna, którzy po klęsce kampanii wrześniowej kontynuowali walkę na frontach drugiej wojny światowej, że postara się, aby Grodno „otrzymało Virtuti Militari i tytuł zawsze Wiernego”.

Grodno_1939_01

Grodno, 1939 rok

Niestety, tragiczna śmierć generała Sikorskiego i dramatyczne powojenne losy Polski sprawiły, iż Grodno nie doczekało się obiecanych odznaczeń. Co więcej, po tym jak po wojnie miasto znalazło się w składzie Białoruskiej Radzieckiej Socjalistycznej Republiki, czyn bohaterski jego mieszkańców był przemilczany w opracowaniach radzieckich historyków, gdyż obalał z sowiecki mit o witanych z kwiatami radzieckich „bohaterach”, wyzwalających mieszkańców Zachodniej Białorusi spod jarzma burżuazyjno-obszarniczej Polski.

Grodno_Obrona

Sowieci wkraczający do Grodna

Między innymi chęcią zadośćuczynienia grodnianom za spotkaną przez nich niesprawiedliwość dziejową i chęcią przypomnienia Rodakom w Polsce i na świecie o bohaterstwie mieszkańców jednego z najbardziej patriotycznych miast polskich na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej kierują się producenci i twórcy filmu GRODNO 1939.

Grodno_zajecie_miasta

Grodno. Zajęcie miasta

Jak zapewnia nas Piotr Kościński, będący współautorem scenariusza do filmu GRODNO 1939 i pomysłodawcą jego nakręcenia, planowany na wrzesień film dokumentalny ma być przygotowaniem, a zarazem promocją dla pełnometrażowego filmu fabularnego o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku, który miałby szanse być wyświetlany na dużym ekranie w kinach.

Grodno--koniec-czerwca-1941---b--Po-ucieczce-radzieckich

Grodno. Koniec czerwca 1941roku

Przypomnijmy, iż produkcję filmu o roboczym tytule GRODNO 1939 oficjalnie wspiera Związek Polaków na Białorusi, prowadząc między innymi zbiórkę środków na jego produkcję oraz zachęcając do przekazania darowizn na film partnerów ZPB na Białorusi, w Polsce i na świecie.

uid_aba58950bf20711cb885e32d6004a1a51253171208752_width_268_play_0_pos_3_gs_0

17 września 1939 roku był jednym z najczarniejszych dni w historii Polski

bt-7_model_1935_rakov2

Obrona_Grodna

Patronat medialny nad filmem o obronie Grodna poza naszym portalem sprawują: dziennik „Rzeczpospolita”, miesięcznik „Historia do rzeczy” oraz Radio „Wnet”.

Granica polsko - rosyjska

Żołnierze sowieccy na granicy z Polską. 1939 r.

Sowiecka_kolumna_zmotoryzowana_w_drodze_do_Grodna

Sowiecka kolumna zmotoryzowana w drodze do Grodna

Sowiecki_czolg_lekki_T-26_zniszczony_we_wrzesniu_1939

Sowiecki czołg lekki T-26 zniszczony we wrześniu 1939 r.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Wspaniale, że taki film powstanie 🙂 Żeby tylko udało się go nakręcić w Grodnie. Tak aby widać było w filmie Grodno …a nie np. Płock udający Grodno!!!!!!!!!! Super gdyby też to się stało z udziałem polskich Grodzieńszczan. Może jest jakaś aktorka lub aktor z Grodna do odkrycia przez polskiego widza, podobnie jak to się stało z Joanną Moro z Wilna w serialu o Annie German.

Skomentuj

Skip to content