Warszawska Fundacja Joachima Lelewela, producent filmu inscenizowanego o obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku, zawarła z firmą Passendorfer Production i jej właścicielem, profesjonalnym producentem Michałem Passendorferem, porozumienie o współpracy przy produkcji filmu o roboczym tytule GRODNO 1939.
Zaangażowanie w produkcję filmową profesjonalnej firmy producenckiej oznacza, że obok pierwotnie planowanego 20-30 minutowego dokumentu inscenizowanego i na jego podstawie może powstać pełnometrażowy 1,5-godzinny film fabularny, który mógłby być wyświetlany w kinach.
Jak poinformował nas prezes Fundacji Joachima Lelewela Piotr Kościński zmienione plany filmowe wyglądają w ten sposób, iż dokument na 20-30 minut powstanie jeszcze w tym roku, a jego premiera może się odbyć we wrześniu, czyli w 75 rocznicę czynu bohaterskiego grodnian, których Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych generał Władysław Sikorski za postawę patriotyczną i niezłomność podczas obrony własnego miasta przed nawałą bolszewicką nazwał „nowymi Orlętami”.
Naczelny Wódz obiecał ocalałym obrońcom Grodna, którzy po klęsce kampanii wrześniowej kontynuowali walkę na frontach drugiej wojny światowej, że postara się, aby Grodno „otrzymało Virtuti Militari i tytuł zawsze Wiernego”.
Niestety, tragiczna śmierć generała Sikorskiego i dramatyczne powojenne losy Polski sprawiły, iż Grodno nie doczekało się obiecanych odznaczeń. Co więcej, po tym jak po wojnie miasto znalazło się w składzie Białoruskiej Radzieckiej Socjalistycznej Republiki, czyn bohaterski jego mieszkańców był przemilczany w opracowaniach radzieckich historyków, gdyż obalał z sowiecki mit o witanych z kwiatami radzieckich „bohaterach”, wyzwalających mieszkańców Zachodniej Białorusi spod jarzma burżuazyjno-obszarniczej Polski.
Między innymi chęcią zadośćuczynienia grodnianom za spotkaną przez nich niesprawiedliwość dziejową i chęcią przypomnienia Rodakom w Polsce i na świecie o bohaterstwie mieszkańców jednego z najbardziej patriotycznych miast polskich na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej kierują się producenci i twórcy filmu GRODNO 1939.
Jak zapewnia nas Piotr Kościński, będący współautorem scenariusza do filmu GRODNO 1939 i pomysłodawcą jego nakręcenia, planowany na wrzesień film dokumentalny ma być przygotowaniem, a zarazem promocją dla pełnometrażowego filmu fabularnego o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku, który miałby szanse być wyświetlany na dużym ekranie w kinach.
Przypomnijmy, iż produkcję filmu o roboczym tytule GRODNO 1939 oficjalnie wspiera Związek Polaków na Białorusi, prowadząc między innymi zbiórkę środków na jego produkcję oraz zachęcając do przekazania darowizn na film partnerów ZPB na Białorusi, w Polsce i na świecie.
Patronat medialny nad filmem o obronie Grodna poza naszym portalem sprawują: dziennik „Rzeczpospolita”, miesięcznik „Historia do rzeczy” oraz Radio „Wnet”.
Znadniemna.pl
AD / 16 kwietnia, 2014
Wspaniale, że taki film powstanie 🙂 Żeby tylko udało się go nakręcić w Grodnie. Tak aby widać było w filmie Grodno …a nie np. Płock udający Grodno!!!!!!!!!! Super gdyby też to się stało z udziałem polskich Grodzieńszczan. Może jest jakaś aktorka lub aktor z Grodna do odkrycia przez polskiego widza, podobnie jak to się stało z Joanną Moro z Wilna w serialu o Annie German.
/