HomeKulturaOwacje na stojąco dla „Nadniemeńskich Melodii” w Filipowie

Owacje na stojąco dla „Nadniemeńskich Melodii” w Filipowie

Oklaski na stojąco, wzruszenie i wykrzyki „brawo” – tak reagowała publiczność V Filipowskiego Jarmarku Rękodzieła na występ zespołu „Nadniemeńskie Melodie”, składającego się ze słuchaczy   Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) przy Związku Polaków na Białorusi.

Na scenie zespół „Nadniemeńskie Melodie”

Koncert zespołów folklorystycznych, w którym wzięli udział seniorzy z ZPB, odbył się 7 lipca w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie (powiat suwalski).

W koncercie zaśpiewały również zespoły folklorystyczne, reprezentujące rozsiane po Suwalszczyźnie nieduże miejscowości.  Kolektyw z Grodna był jedynym zespołem z Kresów Wschodnich, który wziął udział w wydarzeniu. Reprezentując środowisko Polaków na Białorusi artyści z UTW swoim występem wywołali prawdziwą burzę sentymentalnych i patriotycznych, ale zawsze pozytywnych, emocji wśród filipowskiej publiczności.

Oto jak w podziękowaniu, skierowanym na ręce prezes UTW przy ZPB Haliny Gawrus o występie Polaków cz Białorusi wspomina dyrektor  Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu (GOKiS) w Filipowie Barbara Orchowska:

„Jesteśmy niezwykle wdzięczni za to, że przyjechaliście do Filipowa z tak daleka, aby zaprezentować się przed naszą publicznością. Wykonane przez Was pieśni ludowe i regionalne były przepełnione duchem patriotyzmu i wielkiego uczucia, jakim darzycie Polskę.

Niezwykle wzruszającym akcentem Waszego występu były wyrecytowane wiersze pt. „Ziemia Rodzinna” Władysława Bełzy oraz „Pamiątka tułaczki naszej. Opłatek w 1914 -1918 r. Wspomnienie wygnańców polskich” Adama Habdanka. Wywołały one  w słuchaczach refleksje na temat Ojczyzny. Wiele z nas było szczerze wzruszonych, co było widać po zebranych przez Was owacjach na stojąco!”

Według  Barbary Orchowskiej i jej pracowników z GOKiS w Filipowie udział gości z Białorusi w V Filipowskim Jarmarku Rękodzieła stał się zaszczytem dla organizatorów wydarzenia oraz dla filipowskiej publiczności.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Czapki z głów

Skomentuj

Skip to content