HomeSpołeczeństwoPocałunek śmierci, albo „kruk krukowi oka nie wykole”

Pocałunek śmierci, albo „kruk krukowi oka nie wykole”

Mieczysław Łysy, tak zwany prezes założonej przez białoruskie służby specjalne i przez nie sterowanej „wydmuszki” organizacyjnej o nazwie „Związek Polaków na Białorusi”, wczoraj, w dniu 20 czerwca 2019 roku, złożył gratulacje byłemu prezesowi ZPB Mieczysławowi Jaśkiewiczowi w związku z zarejestrowaniem przez Jaśkiewicza kolejnej fikcyjnej organizacji polskiej o nazwie „Wspólnota Polaków”.

Mieczysław Łysy i Mieczysław Jaśkiewicz

Podobnie jak „ZPB” Łysego „Wspólnota Polaków” Jaśkiewicza jest podmiotem, którego rodowód i egzystencja oparte są na zagrabionym mieniu prawdziwego, demokratycznie rządzonego Związku Polaków na Białorusi, działającego za sprawą władz w Mińsku w podziemiu. Kolejnym podobieństwem obu tzw. organizacji jest to, że białoruskie służby, ścigające przestępców i korupcjonistów, przyzwalają na stosowanie przez „ZPB” Łysego i „Wspólnotę Polaków” Jaśkiewicza praktyk złodziejskich i korupcyjnych. Na Białorusi może to być możliwe pod warunkiem, że podmiot organizacyjny działa pod kuratelą KGB Republiki Białorusi. I jest to kolejne podobieństwo zaprzyjaźnionych, jak wynika z gratulacji Łysego, organizacji i ich przywódców.

Wypadałoby podziękować Mieczysławowi Łysemu za publiczne ujawnienie przyjaznych relacji między nim, a byłym prezesem ZPB. Gest ze strony Łysego pod adresem Jaśkiewicza należy jednak postrzegać, jako przejaw złodziejskiej solidarności i przynależności obu panów do jednej i tej samej opcji światopoglądowej, opierającej się na idei „dojenia” Państwa Polskiego w celu prywatnego wzbogacania się i „instalowania” w środowisku Polaków Białorusi oraz w organizacjach współpracujących z nimi w Polsce agentów wpływu reżimu białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki.

Skierowane przez Łysego gratulacje pod adresem Jaśkiewicza można skomentować znanym przysłowiem: „Kruk krukowi oka nie wykole”. Ale ten gest złodziejskiej solidarności może się także okazać pocałunkiem śmierci, gdyż potwierdzony fakt współpracy i przyjaźni obu panów, powinien ostatecznie rozproszyć wątpliwości, co do ich oblicza moralnego, u wszystkich obserwatorów sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

 • Wstyd, Mecio! Wielki wstyd że z KGB się zadajesz.

  • Taki z Ciebie pułkownik, jak z koziej du.y trąba, T.

 • w rzeczy samej !

 • Wzięli się za czuby )) i udowodniają kto jest lepszym Polakiem i bardziej wiarygodnym w oczach warszawskiej eLyty współfinansującej te czy inne „zabiegi polonijne”.
  A ze swej strony powiem tak, oj nie godzi się wytykać drzazgi z obcym oku, jak cała belka tkwi we własnym.
  Nie przystoi Polakowi tak się zachowywać wobec brata i człowieka. Uprawianie takiej szkodliwej dla społeczności polskiej na Białorusi polityki na portalu znadniemna.pl szkodzi nie tylko wizerunkowi Polaków, ale narusza etykę dziennikarską i dobre obyczaje.
  Jeśli się o czymś pisze, to fakty wymagają potwierdzenia, a tak, to tylko pusty złośliwy bełkot.
  Pozdrawiam.

  • Nie przystoi nazywać czarne białym etc. A kiedy tu czarno po białym widać stery KGB, to co z powodu Pańskich dywagacji i błędnych reminiscencji należy zaczekać, aż specsłużba opanuje całe środowisko?

   • Andrzeju, a może jesteś zwyczajnie daltonistą?
    Fakty i dokumenty, poproszę, bo tylko fakty i dokumenty są wymowne. To po pierwsze.
    Po drugie, nie ma żadnego środowiska ani w Grodnie ani na Białorusi, bo się skończyło, a to, co sobą reprezentujecie jest tylko dziecinną zabawą.

 • Nie byliby to Polacy, wszędzie kłotnie i awantury; a na marginesie – te tzw. „legalne ZPB” (mam na myśli ZPB którą kieruje Pani Angelika B.)-czy aby nie przesadza z oskarzeniami – prosze konkretne dowody; jeśli takowe są to wypada zgłosić odpowiednim organom Prokuratury i tyle; ale i zadziwiające – jakoś jak tylko Pani Angelika B. jest przewodniczącą to i wiecznie jakieś niesnaski, oskarżenia, polityka, itd itd; całe szczęście że na Białorusi są jeszcze normalni Polacy; a i jedna uwaga jeszcze – jakoś dziwnie się składa ze ekipa Pani Angeliki B. tak chętnie używa okresleń wobec innych o ich agenturalnej działalności na rzecz KGB lub innych organów – wiec należałoby sie zastanowić – kto naprawdę jest kretem? No i może to Pani Angelika B. w końcu jasno i transparentnie rozliczy sie z kasy jaką otrzymuje z Polski – bo chyba czas najwyższy aby Senat i władze RP spojrzały na to konkretnie………..

  • Konkretne dowody będzie Pan miał, kiedy się otworzą archiwa KGB na Białorusi, i to nie wszystkie, bo żyjących agentów każda służba chroni, ale na Białorusi nie da się znaleźć nawet listy katyńskiej. Więc życzę wielu lat życia i cierpliwości, aż pozna Pan dokumentację i „konkretne dowody”.

   • Na litość Boską, niech Pan przestanie wypisywać bzdury.
    Ja tylko wiem, że ani p. Łysy ani p. Jaśkiewicz nic złego dla Polaków na Białorusi nie robią, odwrotnie.
    A to, że nie popierają „rewolucjonistów” i ciągłych miataczy piany, no cóż, ja też ne popieram, bo jestem Polakiem nie dla sławy i rozgłosu.

 • …. sprawdza się stara maksyma..” Gdzie dwóch Polaków ” tam trzech podejrzanych „…. maksyma z czasu jeszcze PRLu…ufffffffff………….

 • …. sprawdza się stara maksyma..” Gdzie dwóch Polaków tam trzech podejrzanych „…. maksyma z czasu jeszcze PRLu…ufffffffff………….

 • Proste pytanie. Czy jest możliwe zarejestrowanie polskiej organizacji na Białorusi bez zgody KGB?

  • Głupie pytanie: „czy można zarejestrować…”. Kto chce, zarejestruje wszystko, jeśli posiada dobrą wolę i inteligencję. Nie wspomnę o posiadaniu takiej cechy, jak dyplomacja i wrodzona inteligencja, rzadko spotykana dzisiaj pośród polskich dyplomatów zwłaszcza w Grodnie.

   • No to weź zarejestruj.

 • KGB KGB itp. Lidzie to nie problem; problemem jest to że Polacy mieszkający na Białorusi podzielili się na tych „lepszego sortu” i tych „gorszego sortu”. Zadziwia ż etez i Konsulat to akceptuje; słusznie ktoś zauważył że czas najwyższy aby wszelkiej maści „działacze ZPB czy tego prawego czy tego lewego” odeszli do lamusa; nich oddadzą stołki młodym (o ile tacy są); ciekaw jestem jak by to było gdyby w końcu Senat i Rząd RP urwał dopływ kasy dla ZPB, kiedy skończyłyby się darmowe wyjazdy do Polski, kolenie i obozy a i możliwość uzyskania Karty Polaka; czy akceptowalibyście Państwo jeśli w Waszym domu ktoś stawiał warunki i robił swoje porządki? dlaczego organizacje Polaków nie związane z ZPB Pani Angeliki B. robiąc doskonała robotę dla utrzymania Polskości na Białorusi są poza marginesem dla władz Polskich – bo tak sobie życzy Pani Angelika i ludzie z nią związani? Za moment powiecie że i Polska Macierz Szkolna to agentura KGB, bo działa legalnie; jak i wiele innych organizacji zarejestrowanych i działających zgodnie z prawem, bez awanturnictwa i politykierstwa….

  • Senat i Rząd RP ( nie wspomnę o p.Dudzie)powinni przestać finansować jakąkolwiek „działalność” Polaków na Białorusi dopóty, dopóki nie będzie jedności w organizacji. Polacy mają stanowić jedność.
   Jak komuś nie odpowiada władza, niech zakłada partię polityczną i walczy o swoje. Jak na razie, od kilkunastu lat, nic dobrego w środowiskach Polaków na Białorusi się nie dzieje. Winą tego, wspieranie jednej opcji społecznej i nie zarejestrowanej.

 • Moja dobra rada:
  usuńcie z tego portalu ów „artykuł” i nie ośmieszajcie Polaków czyli samych siebie przede wszystkim.

  • Wy, gdybyście mogli, wszystko pousuwali, jak kiedyś i jak obecnie.

   • My – Wy. Bolszewizm wypływa wszelkimi dziurami.
    Przecież, bez wsparcia „warszawy” nic nie jesteście warci na Białorusi. To Was wykorzystują, nie nas.

    • Podział na „my” i „wy” nie jest oznaką bolszewizmu, tylko normalnym zjawiskiem socjologicznym.

Skomentuj

Skip to content