HomeOświataWycieczka młodych Polaków z Mińska po ziemi ostrowieckiej, smorgońskiej i oszmiańskiej

Wycieczka młodych Polaków z Mińska po ziemi ostrowieckiej, smorgońskiej i oszmiańskiej

Czterdziestopięcioosobowa grupa dzieci, uczących się języka polskiego w mińskiej dzielnicy mieszkalnej Sokoł, odbyła w dniu 25 maja wycieczkę edukacyjno-krajoznawczą z przewodnikiem po trzech najbardziej wysuniętych na północ rejonach obwodu grodzieńskiego – smorgońskim, oszmiańskim i ostrowieckim.

Przed kościołem w Gierwiatach

Trasa wycieczki przebiegała przez Smorgonie, Gierwiaty, Ostrowiec oraz wieś Grincy. Wszystkie wymienione miejscowości znane są z tego, że posiadają przepiękne zabytki architektury sakralnej, a także  miejsca pamięci, przypominające o dokonaniach zamieszkującej te tereny od stuleci ludności polskiej.

Najmocniejsze wrażenie na wycieczkowiczach zrobił kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Gierwiatach i istniejący przy świątyni  ogród dendrologiczny. Pod wysokimi neogotyckimi sklepieniami kościoła dzieci i młodzież wysłuchały koncert muzyki organowej, a po koncercie delektowały się spacerem wśród egzotycznych roślin przykościelnego dendrarium.

Przed ołtarzem kościoła w Gierwiatach

Na najmłodszych uczestników wycieczki największa atrakcja czekała we wsi Grincy. Tutaj mogły one nakarmić jabłkami i marchewką prawdziwego konia, a nawet pojeździć na nim.

We wsi Grincy dzieci mogły nakarmić konia

Mogły też przejechać się na koniu

Wycieczka edukacyjno-krajoznawcza dzieci i młodzieży, uczącej się języka polskiego w mińskiej dzielnicy mieszkalnej Sokoł została dofinansowana przez Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi.

Wiktoria Norko z Mińska

Najnowsze komentarze

  • Piękna jest ta Ziemia. Wycieczki z Polski rzadko tam dojeżdżają. Ja będę tam po raz czwarty. To ziemia moich dziadów. Śliczne wioseczki, drewniane kolorowe domki, piękna przyroda i wspaniali ludzie mówiący śpiewnie po polsku.

Skomentuj

Skip to content