„Regionalna historia i kultura w nauczaniu języka polskiego” – taki tytuł ma podręcznik, wydany przez wykładowców Polskiej Szkoły Społecznej im. Ignacego Domeyki w Brześciu.
Autorkami tomu są pracujące w Brześciu dr Tamara Kabot i dr Julia Chodyniuk. W zamyśle autorek napisany przez nie podręcznik jest adresowany głównie do uczniów polskich szkół społecznych oraz do działaczy środowisk polskich na Białorusi, znających język polski na poziomie zaawansowanym (C1, C2).
Podręcznik „Regionalna historia i kultura w nauczaniu języka polskiego” ma sprzyjać nie tylko doskonaleniu znajomości języka polskiego, lecz także poznawaniu przez osoby korzystające z podręcznika historii i kultury kraju, w którym mieszkają. Publikacja może być pomocna także nauczycielom, jako pomoc dydaktyczna, oraz osobom pragnącym kształcić się samodzielnie.
Pierwszą placówką oświatową, w której wdrożone zostało nauczanie na podstawie nowego podręcznika, jest Polska Szkoła Społeczna im. Ignacego Domeyki w Brześciu.
We wstępie do podręcznika jego autorki piszą, że ich opracowanie „stanowi próbę łączenia wiedzy o historii i kulturze Polesia oraz całego regionu brzeskiego z praktyczną nauką języka polskiego”.
Z Ziemią Brzeską są bowiem związani liczni wybitni Polacy, m.in. Stanisław August Poniatowski, Adam Naruszewicz, Tadeusza Reytan, Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Romualda Traugutt, Napoleon Orda, Ryszard Kapuściński i inni.
Podręcznik składa się z 11 rozdziałów tematycznych, zawierających teksty o życiu, działalności i twórczości wybitnych Polaków. Chronologicznie ułożone materiały pozwalają czytelnikowi zapoznać się z dziejami Polaków na Ziemi Brzeskiej, poczynając od końca XVIII do połowy XX wieku. Zawarte w tomie życiorysy sławnych Polaków pozwalają na zapoznanie się z ważnymi dla regionu, w którym działali, wydarzeniami historycznymi. W podręczniku zawarte są także informacje o wielokulturowości Polesia, o zabytkach architektonicznych oraz dziełach sztuki i literatury, opisujących życie regionu.
Każdy z podręcznikowych rozdziałów zawiera ćwiczenia, sprawdzające rozumienie tekstu pisanego, poszerzające słownictwo, a także zachęcające do formułowania własnych wniosków, opinii i hipotez. Przede wszystkim książka ma na celu jednak doskonalenie sprawności czytania i mówienia po polsku.
Ukazanie się podręcznika „Regionalna historia i kultura w nauczaniu języka polskiego” stało się możliwe dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie w ramach sprawowania przez Senat RP opieki nad Polonią i Polakami za Granicą.
Dla Znadniemna.pl Alina Jaroszewicz, prezes Brzeskiego Oddziału Obwodowego ZPB
józef III / 28 maja, 2019
Brawo, niezwykła i bardzo potrzebna inicjatywa !!!
/
Adam Lutostański / 28 maja, 2019
Gdzie można kupić tę książke? Czy jest możliwość kupna w Koronie?
/
Andrzej (Author) / 28 maja, 2019
Jest to wydanie nie komercyjne. Na pewno wydane limitowanym nakładem na potrzeby miejscowej społeczności. Jeśli znajdzie się wydawca szacujący zyski z wydania tej książki na plus, to wyda to także na sprzedaż. Tak mi się wydaje.
/
Zdzisław / 28 maja, 2019
Również przyłączam się do pytania, gdzie można ową książkę kupić ?
/
wiktor / 29 maja, 2019
Należy zrobić prezentację tego podręcznika. Można umówić się z jednej z bibliotek Brześcia.
/
Adam Lutostański / 29 maja, 2019
Jeśli wydanie niekomercyjne to może zrobić z tego pdf i udostępnić dla wszystkich, tak żeby można było ściągnąć ze strony www. Naprawdę tu w Koronie potrzebujemy czytać takie książki i szerzyć wiedzę na takie tematy. Mnie np. interesują wszystkie książki na tematy kresowe.
/
Sylwia Piekielska / 13 czerwca, 2019
Witam,
wspaniala inicjatywa z podrecznikiem! mieszkam rowniez poza polska i wiem jakie to wazne zeby podtrzymysc polskosc.
bardzo przepraszam ze nie na temat, ale chcialm sie dowiedziec czy istnieje mozliwoasc pomocy przy poszukiwaniu informacji o rodzinie ktora przed wojna oraz czesciowo do 1948 roku zamieszkiwala na terenach bialorusi.Ni eposiadam zbyt wiele informacji wiec nie jest to latwe, jestem jednak zdeterminowam dowiedziec sie jak najwiecej.
Moja babcia i jej bracia urodzili sie w Brzesciu, pradziadkowie mieszkali w okolizach baranowicz, pradziad byl oficerem wojska polskiego i zostal zamordowamy w Katyniu. Brabacia zamordowana w Nowojelni.
Czy jest mozliwosc kontaktu z osobami lub organizacjami ktore zajmuja sie odnajdywaniem takich informacji,
Z gory bardzo dziekuje za jakakolwiek podpowiedz w ktorym kierunku ruszyc.
Sylwia
/
Zenon / 9 lipca, 2019
odpowiedz dla p. Sylwii
Proszę skontaktować się z miejscową parafią, tam w większości zachowały się księgi metrykalne.
/