HomeKultura„Wszystko w porządku” z Grand Prix 21. Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy”

„Wszystko w porządku” z Grand Prix 21. Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy”

Absolutnym zwycięzcą i zdobywcą Grand Prix tegorocznego XXI Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2019” został zespół wokalny „Wszystko w porządku” z Borysowa! W festiwalowym konkursie, który odbył się w Grodnie 19 maja wzięli udział dziewiętnaście solistów i trzy zespoły.

Zespół wokalny „Wszystko w porządku” z Borysowa

Konkurs festiwalowy poprzedziły warsztaty, przeprowadzone z uczestnikami festiwalu przez doświadczonych, profesjonalnych jurorów:

Anna Kowalska, filolog, teatrolog, animator kultury

Annę Kowalską, filolog, teatrolog, animator kultury, zasiadającą w jury wielu konkursów recytatorskich, teatralnych i kabaretowych w Polsce oraz poza jej granicami. Pracująca na co dzień jako redaktor-konsultant w Mazowieckim Instytucie Kultury Anna Kowalska poprowadziła z uczestnikami konkursu festiwalowego warsztaty z zakresu emisji głosu oraz środków wyrazu scenicznego.

Marek Hojda, kompozytor, wokalista, producent muzyczny

Marka Hojdę, kompozytora, wokalistę, producenta muzycznego, zasiadającego w jury licznych konkursów piosenkarskich w Polsce i za granicą, a od 2018 roku dyrektora Programu promocji polskiej muzyki za granicą Music Export Poland. Marek Hojda, będący wiceprezesem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, poprowadził z konkursowiczami „Malw” zajęcia z wokalu.

Stanisław Klawe, autor tekstów piosenek, kompozytor i wykonawca, bard i satyryk

Stanislawa Klawego, autora tekstów piosenek, kompozytora i wykonawcę, barda i satyryka, zasiadającego w jury licznych konkursów recytatorskich, piosenkarskich i kabaretowych w Polsce i za granicą. Stanisław Klawe, piastujący funkcję sekretarza generalnego Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, konsultował uczestników festiwalu w zakresie artystycznej interpretacji tekstów, śpiewanych przez nich piosenek.

Po warsztatach, które odbyły się dzień przed konkursem, jurorzy i uczestnicy festiwalu spotkali się w sali koncertowej ZPB, aby przystąpić do przesłuchań konkursowych. Zgodnie z regulaminem każdy z konkursowiczów miał wykonać dwie piosenki w języku polskim. Artyści byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych – młodszej i najliczniejszej, w której wystartowali soliści w wieku od 16-stu do 23-ch lat i starszej, w której do konkursu dopuszczeni byli wokaliści w wieku od lat 24-ch do 35-ciu. Osobno oceniane były przez jurorów zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne.

Po trwającym ponad trzy godziny przesłuchaniu konkursowym jurorzy musieli wytypować zwycięzców i laureatów XXI Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2019”.

W wystąpieniach, poprzedzających ogłoszenie wyników, jurorzy byli zgodni co do tego, że poziom startujących w konkursie festiwalowym wykonawców jest wyrównany i wartościowanie ich spowodowało wśród jurorów ożywioną dyskusję. – Chcę podkreślić, że wszyscy jesteście niezwykle zdolni i utalentowani. Zachęcam więc zwłaszcza tych, którzy nie zdobędą premiowanych miejsc, aby nie zniechęcali się do rozwoju swoich talentów i nie ustawali w doskonaleniu swoich zdolności wokalnych i artystycznych. Nie jeden geniusz w dziejach ludzkości przyznawał przecież, że swój sukces na 95 procent zawdzięcza konsekwentnej i żmudnej pracy i zaledwie 5 procent sukcesu zawdzięcza swoim wrodzonym zdolnościom – mówiła Anna Kowalska.

Marek Hojda z kolei zachęcał uzdolnioną muzycznie polską młodzież z Białorusi do próbowania siebie w komponowaniu własnej muzyki oraz autorskich tekstów piosenek. – Każdemu z wokalistów radziłbym także, aby poszukali wśród swoich przyjaciół chętnych do zakładania własnych zespołów muzycznych – mówił doświadczony muzyk. Do życzeń kolegów, skierowanych do młodzieży dołączył także Stanisław Klawe. Zwrócił on uwagę na to, że polska muzyka zarówno współczesna, jak i ta, która była popularna u starszych pokoleń Polaków, jest niezwykle różnorodna i potrafi zadowolić rozmaite gusty, a zatem może stać się źródłem inspiracji i bodźcem do podjęcia się własnej twórczości kompozytorskiej oraz poetyckiej. – Poznawajcie przepiękną polską poezję, a potem twórzcie ją sami – konkludował juror.

Po przemówieniach jurorów organizator Festiwalu „Malwy” z ramienia ZPB Renata Dziemiańczuk ogłosiła, że każdy konkursowicz otrzyma Dyplom za udział w XXI Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2019” oraz drobny upominek.

Przemawia Renata Dziemiańczuk, wiceprezes ZPB ds. Kultury

Po obdarowaniu wszystkich uczestników konkursu Dyplomami „za udział”nadeszła kolej ogłaszania laureatów.

Ze względu na wyrównany poziom artystyczny i wokalny uczestników konkursu jurorzy postanowili przyznać aż cztery Dyplomy z wyróżnieniem, które wręczono trzem wokalistkom z Brześcia Malgorzacie Słapik , Angelinie Sawka i Nadziei Hancewicz, a także wokaliście z Borysowa Eugeniuszowi Czepikowi.

Malgorzata Słapik

Angelina Sawka

Nadzieja Hancewicz

Eugeniusz Czepik

W kategorii wiekowej solistów w wieku od 16 do 23 lat jury przyznało dwa III miejsca ex aequo:

Daria Marszałok

Darii Marszałok z Grodna za wykonanie piosenek „Echo miłości” z repertuaru Anny German oraz „Nie zapomnij” z repertuaru Olivii Wieczorek.

Tatiana Czapla

Tatianie Czapla z Lidy za wykonanie piosenek „Żyj” z repertuaru Roksany Węgiel oraz „Bezdroża” z repertuaru Sylwii Grzeszczak

W tej samej kategorii także II miejsce przyznano ex aequo dwom wokalistkom:

Wioletta Kolendowicz

Wioletcie Kolendowicz z Grodna za wykonanie piosenek „Księżniczka” z repertuaru Sylwii Grzeszczak oraz „Nie opuszczaj mnie”, śpiewaną m.in. przez Edytę Górniak. Wioletta otrzymała od jury także wyróżnienie za najlepszą interpretację piosenki.

Zofia Wyrżymkowska

Zofii Wyrżymkowskiej z Brześcia za wykonanie piosenek „Miasto” z filmu „Miasto 44” oraz „Nie patrzę w dół” z repertuaru Natalii Szroeder i zespołu „Liber”.

I miejsce w tej kategorii przyznano reprezentantce z Lidy, studiującej dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, Bożenie Worono, która niezwykle artystycznie i poprawnie pod względem wokalnym wykonała piosenki „Życia mała garść” z repertuaru Krzysztofa Krawczyka oraz „Troszeczke ziemi, troszeczke słońca”z repertuaru m.in. Eleni (Helena Dzoka), będącej polską wersją zwycięskiej piosenki Konkursu Piosenki Eurowizji w 1982 roku „Ein bißchen Frieden”, który wygrała niemiecka piosenkarka Nicole.

Bożena Worono

W starszej kategorii wiekowej – od 24 do 35 lat – niekwestionowanym i jedynym zwycięzcą został solista zespołu z Borysowa „Wszystko w porządku” Aleksander Tielnow, który zauroczył jurorów i publiczność wzruszającym i niezwykle profesjonalnym wykonaniem piosenki Czesława Niemena pt. „Obok nas” oraz piosenki pt. „W odpowiedzi na twój list” z repertuaru zespołu „Feel”. Aleksandrowi Tielnowowi jurorzy przyznali także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie piosenki Czesława Niemena.

Aleksander Tielnow

W tym roku jurorzy nie mieli większego problemu z wytypowaniem zdobywcy GRAND PRIX Festiwalu „Malwy”. Podczas przesłuchań konkursowych najwyższą kulturą wykonania, uroczym, rozłożonym na głosy śpiewem zespołowym popisali się członkowie zespołu wokalnego z Borysowa „Wszystko w porządku”. Udowodnili oni , że nawet klasyczny utwór, jakim jest polonez Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”, może uświetnić repertuar zespołu estradowego, za jaki się uważa borysowski zespół wokalny. Drugim utworem wykonanym przez muzyków z Borysowa w konkursie była piosenka Anny German „Melodia dla synka”.

Upominki dla członków jury

Piosenki w wykonaniu laureatów XXI Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2019” można było usłyszeć podczas wieńczącego Festiwal Koncertu Galowego. Jego gościem tradycyjnie był zdobywca Grand Prix zeszłorocznej edycji Festiwalu „Malwy” Paweł Kopyłow z Lidy.  Artysta, dziękując organizatorom za zaproszenie na Koncert Galowy tegorocznej edycji Festiwalu, opowiedział, że jego zeszłoroczny sukces stał się dla niego ogromną motywacją do doskonalenia się, jako wokalisty. – Obecnie przygotowuje się do udziału w kastingu do najbliższej edycji prestiżowego talent show The Voice of Poland – przyznał się Paweł Kopyłow.

Paweł Kopyłow

Tegoroczny XXI Festiwal Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2019” został tradycyjnie zorganizowany przez Związek Polaków na Białorusi przy wsparciu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury oraz  Związkiem Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR.

Zapraszamy do oglądania zdjęć reszty uczestników Konkursu:

Anastazja Czerniak

Anastazja Jakuć

Angelina Łukaszewicz

Grażyna Dmuchowska

Jana Ukraincewa

Karolina Gorbacz

Milana Pieckałowa

Snieżana Buturla

Trio Trias Harmonica

Grupa wokalna „Słowianeczki”

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content