HomeHistoriaPolska wyremontuje wszystkie polskie cmentarze wojenne z walk 1920 roku na Białorusi

Polska wyremontuje wszystkie polskie cmentarze wojenne z walk 1920 roku na Białorusi

Do 2021 roku Ministerstwo Kultury  i Dziedzictwa Narodowego RP planuje wyremontowanie wszystkich polskich cmentarzy wojennych z walk 1920 roku na Białorusi.

Odnowiony cmentarz w Głębokiem, fot.: Kresy24.pl

Delegacja Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w dniach 15-17 kwietnia przebywała z roboczą wizytą na Białorusi celem zweryfikowania stanu technicznego polskich cmentarzy wojskowych z walk 1920 roku.

Dotychczasowa współpraca ze stroną białoruską pozwala na planowanie dalszych remontów na cmentarzach wojennych w kolejnych sześciu miejscowościach: Królewszczyzna, Krzywicze, Kurzeniec, Nowy Świerżeń, Użanka i Wołkołata, których oględzin dokonała delegacja ministerstwa kultury wraz z przedstawicielem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Delegacja zwiedziła także cmentarze w Dokszycach, Duniłowiczach, Głębokiem, Jaznie, Podświle i Zadorożem wyremontowane w latach 2017-2018 przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” z funduszy ministerstwa kultury poprzez program ministra „Miejsca pamięci narodowej za granicą”.

Do 2021 roku Ministerstwo Kultury  i Dziedzictwa Narodowego RP zakłada wyremontowanie wszystkich polskich cmentarzy wojennych z walk 1920 roku na Białorusi.

Członkowie delegacji spotkali się także z ambasadorem RP na Białorusi Arturem Michalskim. Tematem rozmów były kwestie dotyczące opieki nad polskimi cmentarzami wojennymi, jak i miejscami polskiej pamięci narodowej na Białorusi.

Przypominamy, że 8 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się posiedzenie Polsko-Białoruskiej Komisji Konsultacyjnej ds. dziedzictwa kulturowego.

 Znadniemna.pl za Kresy24.pl/mkidn.gov.pl

Najnowsze komentarze

  • tzn. wladza pozwala na zasadzie „Dobry Polak to tylko martwy Polak”?

  • Zacna decyzja !

  • Tak powinna Ojczyzna nasza dbać o wszystkie cmentarze na Kresach i te zI wojny i z1920r. i zIIwojny bo tam jest Polska gdzie ludzie za nią dają cenę najwyższą. A jeżeli dbamy jako Katolicy i Słowianie o groby naszych przodków a nawet mniejszości narodowych to jak nie możemy dbać o groby naszych patriotów, bohaterów którzy zginęli bo byli Polakami i pragnęli wolnej Polski dla wolnych Polaków. Boże Zmartwychwstajacy Pobłogosław Polsce i Polakom w Kraju i na Świecie.

  • To jest bardzo dobrze. Jestem dumny z Polski i z tego że jestem Polakiem. Bendę głosować na wyborach tylko za PiS.

Skomentuj

Skip to content