HomeReligiaAbp. Kondrusiewicz o świętokradztwie na Kuropatch

Abp. Kondrusiewicz o świętokradztwie na Kuropatch

Zwierzchnik białoruskiego Kościoła Katolickiego Metropolita Mińsko-Mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz wezwał do zakończenia walki z krzyżami na Kuropatach. Subotnik, czyli czyn społeczny (13 kwietnia) podczas którego osunięto kolejne 60 krzyży, nazwał bluźnierstwem.

Modlitwa w Kuropatach o zaprzestanie państwowego świętokradztwa, fot.: Witali Paliniewski/Catholic.by

Tekst kolejnego oświadczenia metropolity, dotyczącego „prac porządkowych” na uroczysku Kuropaty, pojawiło się w niedzielę, po zakończeniu subotnika, podczas którego usunięto 60 metalowych krzyży stojących wzdłuż obwodnicy Mińska. Na ich miejsce posadzono drzewa.

„Nie minęło dziesięć dni od czasu, gdy na uroczysku Kuropaty, miejscu posiadającym wartość historyczno – kulturową Republiki Białoruś, usunięto 70 krzyży, dziś znów proces wyburzania najważniejszego znaku chrześcijaństwa jest kontynuowany” – czytamy w liście arcybiskupa.

Jak pisze abp. Kondrusiewicz, usuwanie krzyży jest „wielką raną na sercu człowieka wierzącego”.

„A dzieje się to podczas Wielkiego Postu, kiedy chrześcijanie rozważają zbawczą mąkę Jezusa Chrystusa, podjętą przez niego na drzewie Krzyża” – podkreśla arcybiskup.

Głowa białoruskiego Kościoła katolickiego nazwał usuwanie krzyży na Kuropatach świętokradztwem popełnianym w przeddzień świąt wielkanocnych.

„Nikt nie kwestionuje faktu, że terytorium Kuropaty powinno być uporządkowane. Ale jednocześnie konieczne jest uwzględnienie opinii społeczeństwa, a zwłaszcza wierzących, tak aby nie dopuścić do znieważenia krzyża” – napisał metropolita.

Kondrusiewicz wezwał do dialogu i podkreślił: „W historii ludzkości wielu ludzi na próżno pragnęło stać się bogami, ale tylko Bóg stał się człowiekiem, aby przez krzyż, dać zbawienie wszystkim ludziom”.

Jak informuje portal naviny.by, w niedzielę ponad pięćdziesiąt osób zebrało się na Kuropatach, by pod przewodnictwem kapłana niekanonicznego Białoruskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Ojca Wincenta, pomodlić się o spokój duszy spoczywających tam ludzi.

Modlitwę obserwowało kilkudziesięciu tajniaków.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/Naviny.by/Catholic.by

Najnowsze komentarze

  • Nie jest Zwierzchnikiem, jest Przewodniczącym Konferencji Episkopatu. W Kościele jedynym Zwierzchnikiem jest biskup Rzymu !

Skomentuj

Skip to content