HomeSpołeczeństwo„Opamiętali się?” Białoruscy śledczy zwrócili Biełsatowi zarekwirowany sprzęt

„Opamiętali się?” Białoruscy śledczy zwrócili Biełsatowi zarekwirowany sprzęt

Komputery oraz nośniki informacji zabrane z mińskiej redakcji telewizji Biełsat, wróciły tam po dwóch dniach.

Zwrócony sprzęt redakcyjny. Fot.: belsat.eu

W Komitecie Śledczym poinformowano, że środowe przeszukanie  biurze redakcji przeprowadzono w ramach postępowania karnego z artykułu o pomówienie. To właśnie miało być przyczyną porannej wizyty funkcjonariuszy Komitetu, którym towarzyszyli strażacy wyposażeni w piłę tarczową.

Do wycinania drzwi jednak nie doszło – otworzył je znajdujący się w środku dziennikarz. I to przy nim odbyło się przeszukanie, podczas którego z biura wyniesiono sprzęt komputerowy i nośniki danych.

W czwartek wszystko wróciło na miejsce. Jak przypuszczają współpracownicy Biełsat, może być to spowodowane wejściem w życie nowych przepisów. Od niedawna obowiązują regulacje, pozwalające śledczym na robienie kopii zawartości nośników informacji i używanie ich na potrzeby postępowania. Oryginalne nośniki można wtedy zwracać właścicielom nie czekając na zakończenie sprawy.

– Oczywiście cieszymy się, że zwrócono nam sprzęt. Ale pozostaje pytanie – po co w ogóle go zabierano? Ta kontrola nie wniosła niczego nowego do sprawy. Wszystko jest tu jasne – uważa wicedyrektor Biełsatu Alaksiej Dzikawicki. – Nie zaprzeczamy, że popełniliśmy błąd, ale przeprosiliśmy i opublikowaliśmy sprostowanie. Niejasne więc jest to, po co był im ten sprzęt i co mógł wnieść do sprawy. Cieszymy się z tego, że śledczy się opamiętali i go nam zwrócili.

Znadniemna.pl za belsat.eu

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content