HomeKulturaNa Białorusi odbędzie się II edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”

Na Białorusi odbędzie się II edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”

Dwa białoruskie miasta – Mińsk i Witebsk – będą przyjmować drugą już białoruską edycję Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”. W stolicy Białorusi w kinie „Centralny” pokazy festiwalowe odbędą się w dniach 12 – 16 kwietnia, a w mieście nad Dźwiną filmy polskie można będzie oglądać w dniach 13 – 14 kwietnia w kinie „Mir”.

Afisz II edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” na Białorusi

W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się  najlepsze produkcje polskiej branży kinematograficznej z ostatnich lat. Cieszą się one uznaniem nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. Są to filmy, które zdobyły nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych i osiągnęły sukces komercyjny po pokazach w sieciach polskich kin.

Festiwalowy ekran kinowy przybliży widzom nie tylko wspaniałe dzieła polskich kinematografów, lecz także samą Polskę. Widzowie zobaczą w nich piękne polskie krajobrazy oraz charaktery i problemy, z którymi borykają się na co dzień mieszkańcy Polski.

Różnorodny jest wachlarz gatunkowy prezentowanych w ramach festiwalu filmów. Są wśród nich komedie, dramaty, a także dreszczowce.

Przegląd festiwalowy zainauguruje pokaz dramatu pt. „Córka trenera”, zaplanowany na 12 kwietnia w mińskim kinie „Centralny”. Reżyser filmu Łukasz Grzegorzek opowiada w nim o poświęceniu, niespełnionych ambicjach  i dążeniu do niezależności tytułowej bohaterki filmowego dzieła. Miłym uzupełnieniem projekcji  filmu „Córka trenera”, które odbędą się nie tylko w Mińsku, lecz także w Witebsku, będą towarzyszące seansom spotkania z odtwórczynią tytułowej roli – aktorką Karoliną Bruchnicką.

Poza tym w ofercie festiwalowej znalazły się takie filmy, jak:  dreszczowiec pt. „Wieża, Jasny dzień”, wyreżyserowany przez Jagodę Szelc , biograficzny dramat „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, komediodramat reżysera Pawła Maślony pt. „Atak paniki”, wyreżyserowana przez Michała Rogalskiego komedia pt. „Gotowi na wszystko. Exterminator”, komedia jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów Juliusza Machulskiego pt. „Volta” i inne produkcje. Niewątpliwą ozdobą festiwalowej oferty staną się pokazy nominowanego do Oscara filmu pt. „Zimna wojna”, którego reżyser Paweł Pawlikowski zdobył Złotą Palmę za reżyserię podczas zeszłorocznego 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Pierwsza białoruska edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”, znanego od lat miłośnikom polskiego kina w Rosji, Chorwacji, Tadżykistanie, Azerbejdżanie, Uzbekistanie, Kirgistanie, Kazachstanie, Serbii i Gruzji, odbyła się w dniach 5-9 grudnia 2018 roku w Mińsku.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu, w mińskim kinie „Centralny” oprócz pokazów festiwalowych widzowie będą mogli obejrzeć także wystawę plakatów filmowych.

Ze szczegółowymi informacjami na temat II białoruskiej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” można zapoznać się na stronie FESTIWALU .

II Festiwal Filmów Polskich „Wisła” na Białorusi odbędzie się przy wsparciu Ambasady RP w Mińsku.

Wejście na wszystkie pokazy, odbywające się w ramach festiwalu, jest bezpłatne.  

Paulina Juckiewicz z Mińska

Najnowsze komentarze

  • A jednak komuś jeszcze się chce coś robić. Pozdrawiam.

  • Witamy w Witebsku! Dziękuję!!! Mamy nadzieję że Wisła otrzyma pozwolenie na pobyt stały w mieście nad Dźwiną?

Skomentuj

Skip to content