HomeKulturaW Mostach odbył się wernisaż wystawy prac Walentyny Brysacz „Melodie duszy” (fotoreportaż)

W Mostach odbył się wernisaż wystawy prac Walentyny Brysacz „Melodie duszy” (fotoreportaż)

Uroczyste otwarcie wystawy pt. „Melodie duszy” autorstwa Walentyny Brysacz, będącej prezesem działającego przy Związku Polaków na Białorusi Towarzystwa Plastyków Polskich, odbyło się 27 marca w Mostowskim Rejonowym Centrum Rzemiosła.

Przemawia Żanna Nowik, dyrektor Mostowskiego Rejonowego Centrum Rzemiosła

Na ekspozycję złożyło się 28 prac malarki, będącej jedną z najbardziej cenionych w Grodnie i na Białorusi pejzażystek, utrwalających na swoich płótnach piękno ojczystej przyrody.

Walentyna Brysacz i Żanna Nowik

– Jest dla nas ogromnym zaszczytem goszczenie w naszym centrum wystawy tak znanej i utalentowanej artystki – mówiła podczas wernisażu dyrektor Mostowskiego Rejonowego Centrum Rzemiosła Żanna Nowik. Gospodyni lokalu, w którym wystawiono prace Walentyny Brysacz, przybliżyła mieszkańcom Mostów, licznie przybyłym na otwarcie wystawy, sylwetkę malarki, której prace można spotkać w wielu galeriach i muzeach nie tylko na terenie Białorusi, lecz także w Polsce, a także w prywatnych zbiorach kolekcjonerów malarstwa w Europie i USA.

Maryna Zagidulina, historyk sztuki

O unikatowości malarstwa Walentyny Brysacz opowiedziała jej przyjaciółka, kulturoznawca i historyk sztuki Maryna Zagidulina. Ekspertka podkreśliła, że inspirację do swojej twórczości Walentyna Brysacz czerpie z piękna ojczystej ziemi i otaczającej ją od lat dzieciństwa przyrody. – Walentyna urodziła się we wsi Sonicze. Jest to miejscowość położona na malowniczych terenach, otaczających Kanał Augustowski – podkreśliła Maryna Zagidulina. Zaznaczyła, że twórczość jej przyjaciółki może się podobać każdemu, gdyż artystka uprawia malarstwo realistyczne, które jest zrozumiałe i dostępne w odbiorze oraz interpretacji ludziom w różnym wieku i o różnym poziomie wykształcenia.

Przemawia Walentyna Brysacz, prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB

Sama Walentyna Brysacz, dziękując gospodarzom lokalu, przyjmującego wystawę oraz przybyłym na wernisaż mieszkańcom Mostów za możliwość zaprezentowania części swojego dorobku artystycznego, przyznała, że czasami miewa chęć eksperymentowania i wyjścia poza ramy realizmu. – Kto wie, być może, kiedyś się zdobędę na taki krok. Jak dotąd jednak w malarstwie realistycznym czuję się bardziej komfortowo – przyznała malarka.

Podczas wernisażu obecni na otwarciu wystawy mogli osobiście porozmawiać z Walentyną Brysacz, która chętnie opowiadała o historii powstania tego, czy innego z eksponowanych na wystawie obrazów, a także ujawniała zainteresowanym sekrety swojego malarskiego warsztatu.

Wystawa „Melodie duszy” będzie dostępna dla odwiedzających Mostowskie Rejonowe Centrum Rzemiosła do dnia 19 kwietnia. Jeśli ktoś ze zwiedzających zapragnie nabyć któryś z eksponowanych obrazów, to może to zrobić, gdyż Walentyna Brysacz zawarła odpowiednie porozumienie z administracją placówki, w której obrazy zostały wystawione.

„Babie lato”

„Białe lilie”

„Bukiet bzu”

„Gospodarz”

„I znów czerwienią sie maki”

„Irysy”

„Iszczołna”

„Jesień – ruda przyjaciółka”

„Kanał Augustowski”

„Kościół w Sopoćkiniach”

„Kwiaty ziemi ojczystej”

„Maki w koszyku”

„Malutki zakątek wielkiej ziemi”

„Pejzaż z łódkami”

„Pod opieką anioła”

„Strony rodzinne”

„Romantyczne spotkanie”

„Siedziba Soplicy”

„Słoneczniki”

„Tulipany”

„Pożegnanie lata”

„Zapomniana parasolka”

„Zimowy krajobraz”

„Złota jesień”

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content