HomeKultura„Kolorowe Anioły” zawitały do galerii „Tyzenhauz”

„Kolorowe Anioły” zawitały do galerii „Tyzenhauz”

Pierwsza w tym roku wystawa działającego przy Związku Polaków na Białorusi Towarzystwa Plastyków Polskich pt. „Kolorowe Anioły”, została otwarta 14 marca w grodzieńskiej galerii „Tyzenhauz”.

Wystawę otwiera dyrektor galerii „Tyzenhauza” Olga Babińska

Zaprezentowany podczas wernisażu zbiór obrazów łączy wspólny motyw – jeden z najczęściej spotykanych w sztuce plastycznej motyw anioła.

Przemawia prezes TPP przy ZPB Walentyna Brysacz

Wbrew stereotypowemu postrzeganiu anioła, jako nieziemskiej postaci obleczonej w białe szaty, spod pędzla autorów wystawionych prac wyłoniły się anioły, których wizerunek mocno się różni od tradycyjnego. – Te nasze kolorowe anioły potwierdzają, że każdy ma swojego, zupełnie wyjątkowego anioła – mówiła podczas otwarcia wystawy prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB Walentyna Brysacz.

Przemawia konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek

Zaproszony na wernisaż konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek zwrócił z kolei uwagę na to, że przedstawiona na wystawie różnorodność w postrzeganiu motywu anioła przez polskich artystów na Białorusi świadczy o ich głębokim przeżywaniu tematu, wybranego w charakterze kluczowego do przygotowania wspólnej wystawy plastycznej.

Prezes ZPB Andżelika Borys

– Pragnę przypomnieć, że każdy z was nie tylko ma swojego anioła, lecz sami potrafiliście być aniołami dla prawie czterech tysięcy polskich dzieci na Białorusi. Dzięki waszemu udziałowi w akcji charytatywnej, polegającej na sprzedaży ofiarowanych przez was na szczytny cel dzieł malarskich, ZPB w okresie świąteczno-noworocznym mógł ufundować dzieciom, uczącym się języka polskiego w różnych regionach Białorusi, słodkie prezenty – przypomniała prezes ZPB Andżelika Borys, dziękując malarzom za wielkie serce i współpracę.

Przemawia Maryna Zagidulina, historyk sztuki

O różnych emanacjach aniołów, przedstawionych na wystawionych w galerii „Tyzenhauz” płótnach opowiedziała zgromadzonym na wernisażu kurator wystawy, historyk sztuki Maryna Zagidulina. Według niej prezentowane prace dowodzą, że w wyobrażeniu artysty aniołowie mogą posiadać nie tylko nieziemską moc, lecz potrafią również być zupełnie ludzcy.

Gra Włodzimierz Zacharow

Rzeczywiście różnorodność interpretacji motywu anioła zaprezentowana przez członków Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB może nie tylko budzić głębokie refleksje i przeżycia bliskie religijnym. Z obrazu Aleksandra Bołdakowa zatytułowanego „BLUE WILD ANGEL” wyłania się, na przykład, postać legendy zachodniej pop-kultury Jimiego Hendrixa, będącego jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci pokolenia tzw. „dzieci kwiatów”, czyli kontrkultury kontestacyjnej zwanej hippisowską, wyznającej idee pokoju, miłości i wolności od uprzedzeń, a także odrzucającej normy społeczne, oparte na konsumpcji, rywalizacji i materializmie. Z obrazu Jegora Szokoładowa pt. „Być bliżej” wyłaniają się z kolei postacie, przypominające kościotrupy dziecka i opiekującej się nim starszej osoby. Anioł Wacława Sporskiego jest z kolei stróżem wiedzy, a w interpretacji Jana Strukowa Anioł Stróż przypomina kobietę, stojącą za plecami swojego synka. Postacie aniołów, przybierających postacie kobiece, to najczęściej spotykana interpretacja motywu anioła na obrazach, wystawionych w galerii „Tyzenhauz ”.

Aleksander Bołdakow/”BLUE WILD ANGEL”/Akryl,plótno.D.59,5

Jegor Szokoładow/”Być bliżej”/Olej, płótno.100×100

Anatol Pietruszewicz/”Anioł z gwiazdą”/Olej, płótno.50×40; Andrzej Filipowicz/”Madonna”/Olej, płótno. 40×34; Natalia Krywicka/”Wiosenny Anioł”/Batik.60×40; Wasyl Martyńczuk/”Anioł Stróż/Olej, płótno.50×60

Jan Strukow/”Anioł Stróż”/Olej, płótno.40×50

Olga Buchowka/”Noc Bożenarodzeniowa”/Papier,gwasz.40×80; Dymitr Kuzniecow/”Twój Anioł”/Olej, płótno.70×80

Oleś Stupień/”Noc”/Olej, płótno.89×69

Aby się przekonać, jak barwnie i różnorodnie może być interpretowany i eksponowany motyw anioła za pomocą środków malarskich (choć nie tylko, gdyż na wystawie są przedstawione także „anielskie rzeźby”, wykonane przez znakomitych rzeźbiarzy Mikołaja Sklara i Andrzeja Pogorzelskiego) warto osobiście odwiedzić galerię „Tyzenhauz” do 3 kwietnia, gdyż właśnie do tej daty będzie eksponowana wystawa „Kolorowe Anioły”.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Piękne !!!!!

  • Anielskie pozdrowienia dla Rodaków !!

  • Rysio Dalkiewicz : maluj nie fotografuj !
    Zacny Wacław Danowski opowiadał : idzie dziadek z wnuczkiem i widzi artystę, który maluje pejzaż ; dziadku co ten pan robi ? Ten pan nie umie fotografować dlatego musi sobie namalować obrazek !

  • Jak Was mznoa znaleźć w Grodnie? Czy Towarzystwo posiada własną galerie w Grodnie? Bark jakiekolwiek lokalizacji, adresu, możliwości kontaktu…

Skomentuj

Skip to content