HomeHistoriaW Mińsku obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W Mińsku obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Prelekcję o Armii Krajowej i żołnierzach powojennego polskiego podziemia niepodległościowego wygłosił 2 marca na zebraniu Oddziału Związku Polaków w Mińsku Tadeusz Malewicz, prezes działającego przy ZPB Komitetu Ochrony Zabytków i Miejsc Pamięci Narodowej. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów  Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz przedstawia gościa spotkania i prelegenta Tadeusza Malewicza, prezesa Komitetu Ochrony Zabytków i Miejsc Pamięci Narodowej przy ZPB

Gospodyni spotkania, prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz, przedstawiła swojego gościa jako jednego ze współzałożycieli Związku Polaków na Białorusi, mającego wielkie zasługi w zakresie upamiętniania na Białorusi polskich bohaterów i ich dokonań.

Tadeusz Malewicz demonstruje publiczności książkę Piotra Woźniaka o „Żołnierzach Wyklętych”

Opowiadając historię powstania i walki Armii Krajowej Tadeusz Malewicz podkreślił, że była to największa w Europie konspiracyjna formacja zbrojna, stawiająca opór niemieckim okupantom. To właśnie żołnierze Armii Krajowej, po jej oficjalnym rozwiązaniu w styczniu 1945 roku, nie pogodzili się z kolejną okupacją ziem polskich, tym razem przez najeźdźców sowieckich, i stawili im zbrojny opór, pozostając wierni przysiędze i idei odrodzenia się wolnej i niepodległej Polski. Za stawianie oporu sowietyzacji Polski przez marionetkową, sterowaną z Moskwy władzę, żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego byli prześladowani przez nowych okupantów, torturowani  w aresztach i masowo skazywani na śmierć w sfingowanych procesach sądowych.

Wystąpienie Tadeusza Malewicza cieszyło się zainteresowaniem publiczności

Jednak to właśnie dzięki ich niezłomnej postawie w Narodzie Polskim przetrwał duch wolności i wierności ideałom narodowym, co doprowadziło w konsekwencji do upadku komunizmu i do odzyskania przez Polskę prawdziwej suwerenności.

Po wystąpieniu Tadeusza Malewicza uczestnicy spotkania obejrzeli film, opowiadający o Armii Krajowej i losach jej żołnierzy.

Agnieszka Wiśniewska z Mińska, zdjęcia Anny Worobiowej

Najnowsze komentarze

  • Brawo Tadek Malewicz !

  • Korzystając z okazji chciałbym złożyć życzenia z okazji dnia Kobiet dla wszystkich Pań a szczególnie dla Pani Agnieszki Wiśniewskiej. ????

Skomentuj

Skip to content