HomeSportZPB upamiętnił „Żołnierzy Wyklętych”, organizując bieg „Tropem Wilczym” (Fotoreportaż)

ZPB upamiętnił „Żołnierzy Wyklętych”, organizując bieg „Tropem Wilczym” (Fotoreportaż)

Zorganizowany przez Związek Polaków na Białorusi trzeci rok z rzędu bieg „Tropem Wilczym” ku czci żołnierzy polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego, odbył się 2 marca koło Wołkowyska.

Wydarzenie patriotyczno-sportowe stało się elementem tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, organizowanych przez największą organizację polskiej mniejszości na Białorusi.

III białoruska edycja Biegu „Tropem Wilczym” stała się także częścią VI już edycji biegów o tej samej nazwie, organizowanych w całej Polsce i poza jej granicami przez i przy wsparciu warszawskiej Fundacji „Wolność i Demokracja” (Fundacja WiD).

W tym roku na całym świecie na sportowo upamiętnili „Żołnierzy Wyklętych” blisko 75 tysięcy Polaków w różnym wieku.

Bieg, przeprowadzony przez ZPB pod Wołkowyskiem, zgromadził około dwieście biegaczy w wieku od kilku do ponad osiemdziesięciu lat z Grodzieńszczyzny. Na starcie i na trasie biegu zauważony został także zawodnik na wózku inwalidzkim, który przy pomocy opiekunki pokonał cały dystans, wynoszący dla uczestników powyżej 12-go roku życia 2,5 kilometra po terenie polno-leśnym.

Najmłodsi uczestnicy biegu (wiek których nie przekroczył 12 lat) pobiegli jeden kilometr oddzielnie od dorosłych. Z linii startu wybiegło ich około pięćdziesięciu. Tyle samo wróciło na metę, choć niektórym kilkulatkom rozstawieni na trasie sędziowie musieli wskazywać powrotną drogę, a nawet przenosić po kilkadziesiąt metrów na rękach, aby mali zawodnicy nie zniechęcili się do ukończenia biegu i otrzymali na mecie medal za pokonanie dystansu.

Okolicznościowe medale dla wszystkich startujących i finiszujących w biegu „Tropem Wilczym” ufundowała Fundacja „Wolność i Demokracja”, będąca koordynatorem tego dorocznego wydarzenia patriotyczno-sportowego w skali całego globu. Fundacja WiD zapewniła też startującym na Białorusi biegaczom tzw. pakiety startowe, na które złożyły się białe koszulki z podobiznami bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego oraz indywidualne numery uczestników biegu.

Start biegu zainaugurował uroczysty Apel Żołnierzy Niezłomnych, podczas którego goszcząca bieg prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska przypomniała o znaczeniu upamiętniania bohaterów, walczących o wolną i niepodległą Polskę do końca, często za cenę własnego życia.

Słowa wdzięczności za liczne stawienie się na starcie biegu „Tropem Wilczym” wygłosił do jego uczestników także organizator wydarzenia z ramienia Zarządu Głównego ZPB Marek Zaniewski, będący wiceprezesem organizacji i prezesem działającego przy ZPB Polskiego Klubu Sportowego „Sokół”.

Po szczęśliwym, bez wypadków i kontuzji, zakończeniu biegu wszyscy jego uczestnicy otrzymali gorący posiłek i biesiadowali przy ognisku, śpiewając polskie wojenne pieśni patriotyczne.

Bieg „Tropem Wilczym”, którego celem jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II wojny światowej, jest największym biegiem pamięci w Polsce i na świecie.

„Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest też największą imprezą masową, towarzyszącą obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Związek Polaków na Białorusi, bierze udział w tym wybitnym wydarzeniu patriotyczno-sportowym już trzy lata z rzędu i planuje uczestniczyć w nim także w przyszłości.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z III białoruskiej edycji biegu „Tropem Wilczym”:

Przemawia prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska

Marek Zaniewski, wiceprezes ZPB i prezes Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” wita uczestników

Prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska dekoruje finiszujących uczestników biegu

Marek Zaniewski, wiceprezes ZPB dekoruje biegaczy

Najstarszy uczestnik biegu 83-letni Stefan Fiedosiewicz

Prezes ZPB w Lidzie Irena Biernacka dekoruje uczestników

Wiceprezes ZPB Marek Zaniewski z najstarszymi uczestnikami biegu Kazimierzem Łokiciem i Stefanem Fiedosiewiczem

 

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Dzielni Rodacy !

Skomentuj

Skip to content