HomeHistoriaWiosenne sprzątanie na cmentarzu pod Paszkiewiczami

Wiosenne sprzątanie na cmentarzu pod Paszkiewiczami

Polacy z Lidy i Radunia zorganizowali w minioną sobotę wspólne sprzątanie na cmentarzu katolickim obok leżącej niedaleko Radunia w rejonie werenowskim wsi Paszkiewicze.

Kwatera żołnierzy AK pod Paszkiewiczami przed sprzątaniem

Kwatera żołnierzy AK przed sprzątaniem

Cmentarz pod Paszkiewiczami leży na terenie zalesionym i z każdym rokiem zarasta coraz bardziej. Nagrobkowe pomniki są zagrożone zniszczeniem poprzez coraz bardziej wystające z ziemi korzenie drzew i krzaków. – Dlatego postanowiliśmy tej wiosny przeprowadzić gruntowne sprzątanie na tym cmentarzu, powycinać niszczące pomniki krzaki i korzenie,wyremontować i pomalować niszczejące nagrobki – mówi prezes Oddziału ZPB w Raduniu Halina Żegzdryń. Polska działaczka cieszy się, że z pomocą członkom jej oddziału w słoneczny sobotni dzień przybyli Rodacy z Lidy – centrum sąsiadującego z werenowskim rejonu lidzkiego.

Wycinanie krzaków i klorzeni

Wycinanie krzaków i klorzeni

Wycinanie

Wspólnymi siłami Polacy z Radunia i Lidy nie tylko posprzątali zeszłoroczne liście i wycięli niszczącą pomniki roślinność. Mężczyźni wyremontowali zniszczone pomniki i pomalowali je.

Remont pomników

Remont pomników

Malowanie ogrodzenia kwatery żołnierzy AK

Malowanie ogrodzenia kwatery żołnierzy AK

Zdjęcie pamiątkowe uczestników wiosennego sprzątania przy kwaterze żołnierzy AK

Zdjęcie pamiątkowe uczestników wiosennego sprzątania przy kwaterze żołnierzy AK

W akcji sprzątania na cmentarzu pod Paszkiewiczami licznie uczestniczyła raduńska i lidzka młodzież, dla której prace przy grobach przodków stały się niecodzienną lekcją historii. Dlatego zwłaszcza, że na cmentarzu pod Paszkiewiczami znajdują się nie tylko groby miejscowych mieszkańców wyznania katolickiego, lecz także odrestaurowana dwa lata temu staraniami Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK, kwatera żołnierzy Armii Krajowej, o których informuje zawieszona na jednym z krzyży i wykonana przez Marcina Bieńkowicza z Muzeum AK w Krakowie, tablica z imionami poległych obrońców Kresów.

Irena Biernacka z Paszkiewicz

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content