HomeKulturaPolscy artyści z Mińska na koncercie charytatywnym w Sycowie

Polscy artyści z Mińska na koncercie charytatywnym w Sycowie

XVI Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie odbył się 26 w Sycowie na Dolnym Śląsku. W wydarzeniu wzięli udział artyści z Polski, Ukrainy, Białorusi i Rosji. Środowiska polskie z Białorusi reprezentowały polskie zespoły artystyczne z Mińska, działające m.in. pod auspicjami Związku Polaków na Białorusi.

Główną ideą koncertu charytatywnego, odbywającego się każdego roku w Sycowie, jest zbiórka środków na rzecz Polaków, mieszkających za wschodnią granicą Polski.

Inicjatorem i pomysłodawcą organizowania dorocznej akcji charytatywnej na rzecz rodaków na Wschodzie w Sycowie jest były konsul generalny RP w Mińsku, pełniący obecnie misję dyplomatyczną w rosyjskim Irkucku Krzysztof Świderek.

Krzysztof Świderek

Współorganizatorem zaś koncertu, cieszącego się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Sycowa i Dolnego Śląska są z kolei miejscowe władze samorządowe na czele z burmistrzem Miasta i Gminy Syców Dariuszem Maniakiem. Honorowym Patronatem wydarzenie obejmuje tradycyjnie Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Adam Przybylski pełniący tę funkcję od 2014 roku.

Tradycyjnie już na sycowskiej scenie miało miejsce podsumowanie ubiegłorocznej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” oraz zainaugurowano kolejną X akcję, która odbędzie się w lipcu 2019 roku. W akcję, polegającą na porządkowaniu polskich cmentarzy na Wschodzie, angażuje się młodzież szkolna z różnych miast Polski, również z sycowskiego Liceum Ogólnokształcącego.

Wydarzenie charytatywne na rzecz kresowych Polaków tradycyjnie gościło przedstawicieli Rządu RP oraz polskich parlamentarzystów. W tym roku do Sycowa przyjechali m.in. poseł na Sejm RP, minister członek Rady Ministrów Beata Kempa, senator Artur Warzocha i senator Stanisław Gogacz, który przywiózł dla rodaków na Wschodzie 150 paczek w ramach akcji „Polacy-Rodakom”, Jan Badowski, dyrektor Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Kancelarii Prezydenta RP, Iwona Kozłowska, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ RP, a także Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej RP.

W koncercie, który jak zawsze poruszył serca sycowskiej publiczności i zachęcił do wrzucania pieniędzy do puszek wolontariuszy, z ramienia Związku Polaków na Białorusi wystąpili artyści z Mińska, m.in. chór „Liber Cante”, kwartet smyczkowy „Anima”, a także grupa kabaretowa chóru „Społem”.

Chór „Liber Cante”

Grupa kabaretowa chóru „Społem”

Sycowska scena gościła również wspaniałych duchownych: biskupa Cyryla Klimowicza, ordynariusza Diecezji św. Józefa w Irkucku, największej terytorialnie diecezji rzymsko-katolickiej na świecie, zajmującej powierzchnię 30 razy większą od terytorium Polski, biskupa Antoniego Dziemiankę, ordynariusza Diecezji Pińskiej na Białorusi oraz biskupa Leona Dubrawskiego, ordynariusza Diecezji Kamieńsko-Podolskiej na Ukrainie.

Po koncercie charytatywnym, w niedzielę – 27 stycznia, biorący udział w wydarzeniu Polacy ze Wschodu wspólnie z sycowianami i gośćmi wydarzenia modlili się podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny.

Anna Worobiowa z Sycowa, zdjęcia autorki

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content