HomeKulturaPolacy z Mińska zaśpiewali w Lublinie

Polacy z Mińska zaśpiewali w Lublinie

Chór „Polonez”, działający przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku, wraz ze znanym akordeonistą-wirtuozem Aleksandrem Tichomirowem w dniach 26-27 stycznia odwiedzili Lublin na zaproszenie prezesa Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Śladeckiego.

Organizator koncertu polskich artystów z Mińska, prezes Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Śladecki, przyjmuje bochen kresowego chleba

Celem wizyty polskich artystów ze stolicy Białorusi w Lublinie był udział w koncercie świąteczno-noworocznym, zorganizowanym przez Dariusza Śladeckiego dla działaczy stowarzyszeń i środowisk, współpracujących z Polakami na byłych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.

Już w dniu przyjazdu – 26 stycznia – chórzyści z „Polonezu” i towarzyszący im Aleksander Tichomirow na zaproszenie prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Krystyny Romer-Patyry wzięli udział w spotkaniu opłatkowym, zorganizowanym przez członków Towarzystwa.

Następnego dnia, w niedzielę, kresowi artyści dostąpili zaszczytu uświetnienia śpiewem Mszy świętej w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w podlubelskim Nasutowie.

Chór „Polonez” dostąpił zaszczytu uświetnienia śpiewem Mszy św. w podlubelsakim Nasutowie

Zdjęcie pamiątkowe polskich artystów z Mińska przed ołtarzem kościoła parafialnego w Nasutowie

Główne wydarzenie weekendu, czyli koncert dla działaczy stowarzyszeń i środowisk, współpracujących z Polakami na byłych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej, odbyło się niedługo po niedzielnym nabożeństwie.

Podczas koncertu w wykonaniu Polaków z Mińska zabrzmiały polskie kolędy i pastorałki, pieśni religijne oraz utwory ludowe.

Na scenie chór „Polonez”

Po koncercie artyści z Kresów połamali się opłatkiem z działaczami środowisk kresowych Lublina, a potem złożyli wizytę w miejscowym Domu Polonii, będącym siedzibą Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”(SWP), i udali się na wycieczkę po Lublinie którą poprowadził osobiście prezes miejscowego oddziału SWP Dariusz Śladecki, przybliżając gościom z Białorusi historię Lublina i opowiadając o najważniejszych zabytkach oraz ciekawostkach miasta.

Zdjęcie pamiątkowe podczas wycieczki po Lublinie przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego

Ludmiła Burlewicz z Lublina, zdjęcia Tamary Naumienki, Natalii Rososzki oraz autorki

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content