HomeHistoria„Głos znad Niemna” zaśpiewał w Brześciu

„Głos znad Niemna” zaśpiewał w Brześciu

Około stu parafian kościoła pod wezwaniem św. Józefa w Brześciu pozostało wczoraj w świątyni po mszy świętej, aby posłuchać koncertu chóru reprezentacyjnego Związku Polaków na Białorusi „Głos znad Niemna”.

Chór "Głos znad Niemna"

Chór „Głos znad Niemna”

To był pierwszy występ w Brześciu znanego grodzieńskiego zespołu od wielu lat. Artyści, ku miłemu zaskoczeniu parafian, zaśpiewali najpierw jako chór kościelny podczas mszy świętej.

Po zakończeniu nabożeństwa, gdy proboszcz ogłosił, iż goście z Grodna zaśpiewają koncert, wypełnioną, jak to zwyczajnie w niedzielę, świątynię opuściło zaledwie kilka osób. Większość obecnych na mszy wiernych pozostała na koncercie i gorącymi brawami witała każdą piosenkę, wykonaną przez chórzystów, a były to niezwykle lubiane przez Polaków na całym świecie pieśni z okresu pierwszej wojny światowej o wojsku, żółnierzach i miłości: „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż” i inne.

Gdy artyści już wyczerpali zaplanowany program koncertowy, publiczność zaczęła bić brawa, prosząc o ciąg dalszy. Była to okazja ku temu, aby zakończyć koncert mocnym akcentem patriotycznym. Gdy zabrzmiały pierwsze dźwięki „Roty”, publiczność powstała i odśpiewała na stojąco hymn Związku Polaków na Białorusi razem z gośćmi z Grodna.

Wzruszenie patriotyczne obecnych w świątyni stworzyło sprzyjającą atmosferę do wykładu, wygłoszonego przez znanego grodzieńskiego krajoznawcę i publicystę Witolda Iwanowskiego. Opowiedział on o historii walki o niepodległość Polski w Powstaniu Styczniowym na terenie Grodzieńszczyzny oraz Ziemi Brzeskiej, przypominając, iż w tym roku obchodzimy 150. rocznicę największego w XIX stuleciu zrywu patriotycznego i zachęcając młode pokolenie, przedstawicieli którego nie brakowało wśród obecnych na koncercie, do pielęgnowania historii i upamiętniania dokonań naszych sławnych przodków.

Witold Iwanowski wygłasza wykład o Powstaniu Styczniowym

Witold Iwanowski wygłasza wykład o Powstaniu Styczniowym

Występ chóru „Głos znad Niemna” w Brześciu odbył się na zaproszenie Oddziału Związku Polaków na Białorusi miasta Brześć. – Takie spotkania rodaków, połączone z piękną prezentacją polskiej kultury i historii, niezwykle mocno motywują ludzi do działań na rzecz pielęgnowania polskości zarówno w swoich rodzinach, jak i w szerszych grupach rodaków – zauważyła po występie grodnian prezes miejscowego oddziału ZPB Anna Adamczyk. Obecni na spotkaniu prezes Związku Mieczysław Jaśkiewicz i była prezes organizacji, a obecnie członkini Zarządu Głównego ZPB Andżelika Borys zapewnili z kolei rodaków w mieście nad Bugiem, iż podobne spotkania będą organizowane także w przyszłości. 

a.pis.

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content