HomeOświataSpotkanie choinkowe dla polskich dzieci z Grodna i Grodzieńszczyzny (fotoreportaż)

Spotkanie choinkowe dla polskich dzieci z Grodna i Grodzieńszczyzny (fotoreportaż)

Ponad 400 dzieci, uczących się języka polskiego w Grodnie i obwodzie grodzieńskim zostało obdarowanych przez Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi podczas spotkania choinkowego, które odbyło się 12 stycznia w Grodnie.

Z uwagi na dużą liczbę dzieciaków, przybyłych na uroczystość zorganizowaną przez ZPB, spotkanie dla najmłodszych Polaków zostało przeprowadzone w dwa etapy.

Jako pierwsze znajomość polskich kolęd oraz wierszy o tematyce świąteczno-noworocznej miały okazję zademonstrować dzieci, uczące się języka polskiego w szkołach Grodna i obwodu grodzieńskiego. Na scenie zabrzmiały polskie wierszyki, piosenki i kolędy w wykonaniu uczniów ze szkół średnich Grodna nr 23, nr 28, nr 35, nr 37, grodzieńskiego Gimnazjum nr 1, a także w wykonaniu małych Polaków z Oszmiany, Słonimia, Repli, Małej Brzostowicy i innych miejscowości.

Młodzi artyści już wiedzieli o znanej maksymie, głoszącej, że „każdy może zostać Świętym Mikołajem”. W tym roku w tej roli wystąpiło szerokie grono instytucji i organizacji, m.in. malarze, należący do działającego przy ZPB Towarzystwa Plastyków Polskich, którzy ofiarowali swoje obrazy na aukcje charytatywne, przeprowadzone w Warszawie przy wsparciu Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej i w Białymstoku przy wsparciu Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Polskiego Radia Białystok. Na uzyskane z aukcji środki, jak powiedziała prezes ZPB Andżelika Borys, udało się zakupić około tysiąca prezentów świątecznych dla dzieci, przybyłych nie tylko na spotkanie choinkowe do Grodna, lecz także na podobne uroczystości, organizowane w oddziałach ZPB na terenie całej Białorusi. Kolejne kilka tysięcy prezentów dla polskich dzieci na Białorusi ufundowały i przekazały na Białoruś za pośrednictwem ZPB, współpracujące z organizacją samorządy Sopotu, Białegostoku, Opola i innych polskich miast. W akcję świątecznego obdarowywania polskich dzieci na Białorusi włączyli się w tym roku także przyjaciel ZPB z Częstochowy – proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, ksiądz Ryszard Umański oraz przedstawiciele kilku fundacji, m.in. Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Fundacja Grupy PKP. Delegacje obu fundacji na czele z prezesami Mikołajem Falkowskim i Katarzyną Kucharek w charakterze Świętych Mikołajów odwiedziły uroczystości choinkowe dla dzieci w Grodnie, składając młodym Polakom ziemi grodzieńskiej świąteczne życzenia i wręczając im ufundowane przez siebie prezenty.

W drugiej części uroczystości świątecznych dla dzieci udział wzięli uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego w Grodnie („Batorówki”). Podobnie jak w pierwszej odsłonie spotkania choinkowego sala, rozliczona na kilkaset osób, okazała się wypełniona po brzegi przez uczniów „Batorówki” i ich rodziców. W tej odsłonie uroczystości, podobnie jak w poprzedniej, nie zabrakło występów artystycznych, śpiewania kolęd, quizów i zabaw, nawiązujących do polskiej tradycji świąteczno-noworocznej, a nawet wizyty ucharakteryzowanego i przebranego za Świętego Mikołaja nauczyciela „Batorówki” Pawła Kasprzyka. W roli pomocników najbardziej lubianego przez dzieci świętego w rozdawaniu prezentów wzięli udział ich fundatorzy – Mikołaj Falkowski i Joanna Zając z Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, prezes Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek oraz prezes ZPB Andżelika Borys.

Będąca po raz pierwszy z wizytą w na Białorusi prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek po uroczystości nie kryła wzruszenia z powodu tego, co zobaczyła. – Jestem pełna podziwu dla Związku Polaków na Białorusi obserwując to, jaki ogrom pracy na rzecz wychowania młodego pokolenia miejscowych Polaków w duchu polskich tradycji wykonuje ZPB – mówiła w rozmowie z dziennikarzami Katarzyna Kucharek.

Według prezes ZPB Andżeliki Borys w tegorocznym okresie świąteczno-noworocznym Związkowi Polaków udało się obdarować prezentami ponad 3 tysiące dzieci, uczących się języka polskiego w skali całej Białorusi. – Każde dziecko przy okazji organizowanych przez ZPB uroczystości świąteczno-noworocznych musiało się nauczyć na pamięć polskiego wierszyka, bądź kolędy i zademonstrować to publicznie. Obdarowywanie dzieci słodkimi prezentami jest zatem nie tylko hołdowaniem świątecznej tradycji, lecz także formą nagrody za to, że dzieci tej polskiej tradycji i polskiego języka się uczą – powiedziała w rozmowie z portalem Znadniemna.pl Andżelika Borys.

Choinka dla dzieci z Grodna i obwodu grodzieńskiego:

Spotkanie prowadziła dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie Swietłana Timoszko

Współprowadząca spotkanie – nauczycielka Irena Denisiewicz

Przemawia Andżelika Borys, prezes ZPB

Na spotkaniu był obecny konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką Elżbietą

W roli pomocników Świętego Mikołaja wystąpili członkowie Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB: Walentyna Brysacz (prezes), Anatol Pietruszewicz, Wacław Sporski i Mikołaj Sklar

Goście uroczystości: Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Katarzyna Kucharek, prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP i Joanna Zając, wiceprezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie

Życzenia świąteczno-noworoczne składa Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie

Choinka dla uczniów Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie:

Śpiewa działający przy szkole zespół „Akwarele”

Życzenia świąteczne składa Katarzyna Kucharek, prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP

Pomyślnego Nowego Roku życzy Joanna Zając, wiceprezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie

W roli Świętego Mikołaja wystąpił Paweł Kasprzyk, nauczyciel „Batorówki”

 

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content