HomeKulturaWkrótce w Białymstoku finał 27. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy „Kresy”

Wkrótce w Białymstoku finał 27. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy „Kresy”

31 najlepszych recytatorów z 12 krajów weźmie udział w finałach 27. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy „Kresy”, które w dniach 10-15 grudnia odbędą się w Białymstoku – poinformowali w poniedziałek, 3 grudnia, organizatorzy konkursu na konferencji prasowej.

Rok temu Grand Prix 26. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy „Kresy” zdobyła grodnianka Ludow Kazak, fot.: Marcin Mazewski/Polskie Radio Białystok

W eliminacjach, w poszczególnych krajach, wzięło w tym roku udział około trzech tysięcy recytatorów w trzech kategoriach wiekowych (do 12 lat, 12-16 lat i 16 plus). W Białymstoku, w grudniu, co roku na finały przyjeżdżają laureaci z tej najstarszej kategorii wiekowej. Białoruś w recytatorskich zmaganiach finałowych „Kresów” będą reprezentowały trzy recytatorki (zwyciężczynie ex aequo eliminacji krajowych): grodnianka Ksenia Żywalewska, uczennica Polskiej Szkoły Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi im. Króla Stefana Batorego, Beata Możejko z Porzecza oraz uczennica Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach Daria Wasilczyk.

Chcą pielęgnować polszczyznę wśród Polaków z zagranicy

Konkurs jest uznawany przez polskie środowiska za granicą za prestiżowy. Organizuje go wspólnie z partnerami podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Konkurs nosi imię Adama Mickiewicza. Główny cel przedsięwzięcia to pielęgnowanie polszczyzny wśród Polaków mieszkających poza granicami. To także – jak podkreśliła prezes podlaskiej Wspólnoty Polskiej Anna Kietlińska – „spotkania literackie” tych, którzy lubią poezję.

31 najlepszych recytatorów z 12 krajów

Na tegoroczne finały przyjadą recytatorzy z Rosji, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, Czech, Mołdawii, Rumunii, Gruzji, Bułgarii i po raz pierwszy z Kirgistanu.

W tym roku na konkursie nie zabraknie elementów związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę w połączeniu ze 100-leciem grupy literackiej Skamander i wątkom kawiarni literackiej – poinformowała koordynator „Kresów” Magdalena Kiszko-Dojlidko.

Niepodległość, tak, w takiej wersji literackiej. Skamander swoją pierwszą edycję miał 29 listopada w kawiarence „Pod Pikadorem” w 1918 r. I do tego bezpośrednio nawiązujemy – powiedziała prezes podlaskiego oddziału Wspólnoty Polskiej Anna Kietlińska. Dodała, że za sprawą motywu kawiarni literackiej organizatorzy chcą pokazać młodym ludziom nie tylko – jak to określiła – „martyrologiczne” wątki w poezji wpisane w nurt patriotyczny, ale też „przyzwolenie na pewnego rodzaju codzienność w literaturze”.

Początek finału 10 grudnia

Konkurs rozpocznie się 10 grudnia. Młodzi recytatorzy będą oglądać spektakle w Akademii Teatralnej, Białostockim Teatrze Lalek. Specjalnie dla nich przygotowane są rożne warsztaty artystyczne, m.in. z kultury języka polskiego, z artystycznego słowa, warsztaty wokalne.

12 grudnia, w Operze i Filharmonii Podlaskiej, finaliści „Kresów” spotkają się z uczniami polskich szkół uczestniczących w programie podlaskiej Wspólnoty Polskiej „Razem dla Edukacji” na wigilii kresowej.

To jest program partnerstwa szkół. My łączymy w działaniach edukacyjnych, takich humanistycznych szkoły z Polski i szkoły, w których język polski pojawia się jako przedmiot, bądź jest językiem wykładowym w innych krajach – wyjaśniła Kietlińska.

Gala konkursu odbędzie się 15 grudnia. Recytatorzy przygotują specjalne widowisko, nad którym będą pracować podczas pobytu na finałach w Białymstoku. W spektaklu oprócz recytacji pojawią się także specjalnie napisane na tę okazję piosenki.

Magdalena Kiszko-Dojlidko powiedziała, że czasu na przygotowanie tej gali jest niewiele, ale udaje się to zawsze zrobić dlatego, że młodzi recytatorzy wykazują się na warsztatach ogromnym zaangażowaniem i pracą.

Oni są niezwykle zaangażowani zawsze w te działania i bardzo szybko co roku ci młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają z różnych państw, którzy się nie znają, (…) stają się grupą, o której mogę powiedzieć – zespół – dodała Kiszko-Dojlidko.

„Kresy” Wspólnota Polska organizuje w tej edycji wspólnie z Białostockim Teatrem Lalek, białostockim wydziałem sztuki lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Operą i Filharmonią Podlaską – Europejskim Centrum Sztuki. Konkurs dofinansował Senat RP, prezydent miasta Białegostoku, urząd marszałkowski w Białymstoku oraz fundacja PKO BP.

Znadniemna.pl za Polskie Radio Białystok/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content