HomeKulturaZa rok w Mińsku odbędzie się Festiwal Piosenki Agnieszki Osieckiej

Za rok w Mińsku odbędzie się Festiwal Piosenki Agnieszki Osieckiej

Wieczór, poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej, wybitnej polskiej poetki, autorki tekstów do wielu przebojów polskiej estrady, odbył się 24 listopada w Mińsku z inicjatywy działaczki miejscowego Oddziału Związku Polaków na Białorusi Heleny Szkodo.

Pomysłodawczyni i organizatorka spotkania z twórczością Agnieszki Osieckiej Helena Szkodo

W trakcie wieczoru obecni na nim członkowie miejscowego oddziału ZPB nie tylko poznali twórczą drogę jednej z najbardziej cenionych polskich poetek z okresu PRL-u. Mieli także okazję  wysłuchać piosenki, do których teksty  napisała Agnieszka Osiecka. Powszechnie znane i mniej znane przeboje jej autorstwa  śpiewali artyści, należący do Oddziału ZPB w Mińsku. Ze sceny zabrzmiały: „Ludzkie gadanie”, „Ballada o pancernych”, „Uciekaj moje serce”, „Niech żyje bal”, „Pieśń miłości”, „Nie spoczniemy”, „Pożegnanie z Polską”, „Damą być”, „Kołysanka dla okruszka”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma” i inne utwory.

Zespół „Dżentelmeni” kierowany przez Natalię Krywoszejewą

Zespół „Młode Babcie”

Śpiewają Tatiana Saj, Julia Siemionowa oraz Maria Mikucewicz

Trio w składzie: Maria Mikucewicz, Aleksander Wasilenko i Helena Szkodo

Śpiewa Wiktor Achramienko

Trio w składzie: Ludmiła Szabucka (cymbały), Inessa Winckiewicz (śpiew) i Sergiusz Antonow (gitara)

Gościem wydarzenia literacko-muzycznego była wiceprezes ds. Kultury Związku Polaków na  Białorusi Renata Dziemiańczuk. Nie kryjąc zachwytu od zrealizowanego przez mińskich Polaków pomysłu upamiętnienia Agnieszki Osieckiej wspaniałym koncertem, przedstawicielka najwyższych władz ZPB oznajmiła, że inicjatywa Heleny Szkodo zainspirowała ją do tego, aby w następnym, 2019 roku, zorganizować w Mińsku Festiwal Piosenki Agnieszki Osieckiej pod auspicjami ZPB.

Wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk

– Jako Związek Polaków podejmiemy starania, aby wśród gości honorowych tego festiwalu znalazła się córka Agnieszki Osieckiej Agata Passent – mówiła Renata Dziemiańczuk, gratulując organizatorce i pomysłodawczyni spotkania z twórczością Agnieszki Osieckiej Helenie Szkodo doskonałej realizacji pomysłu upamiętnienia wybitnej polskiej poetki.

Helenie Szkodo oraz artystom, biorącym udział w koncercie, serdecznie podziękowała także prezes Oddziału  ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz. – Piosenki, które dzisiaj słyszeliśmy, znamy od wielu lat. Nie każdy z nas jednak zdawał dotąd sobie sprawę z tego, że wszystkie one są autorstwa Agnieszki Osieckiej – powiedziała Helena Marczukiewicz.

Ludmiła Burlewicz z Mińska, zdjęcia Anny Worobiowej i Eugeniusza Rolicza

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content