HomeSportPrzedsięwzięcia w hołdzie Niepodległej w strukturach ZPB

Przedsięwzięcia w hołdzie Niepodległej w strukturach ZPB

„Turniej Niepodległości-2018” w piłce nożnej halowej, zorganizował 17 listopada Polski Klub Sportowy „Sokół” przy Związku Polaków na Białorusi, a w Lachowiczach miejscowemu oddziałowi ZPB 13 listopada udało się wynająć pomieszczenie, w którym odbył się koncert pt. „Niepodległa, Niepokorna”, przygotowany siłami miejscowych artystów.

„Turniej Niepodległości-2018”

Odprawa przed rozpoczęciem turnieju

Doroczny „Turniej Niepodległości” w piłce nożnej halowej dla chłopców do 12 roku życia już od pięciu lat z rzędu jest organizowany przez Polski Klub Sportowy „Sokół” przy wsparciu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w dniu Święta Niepodległości Polski. W tym roku miało być tak samo, a zawody miały stać się elementem centralnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, organizowanych przez Związek Polaków w Grodnie. Turniej odbył się jednak w Lidzie sześć dni po centralnych obchodach, gdyż w dniu 11 listopada kierownictwu PKS „Sokół”, w ostatniej chwili odmówiono dostępu do hali sportowej w Grodnie, zawczasu zarezerwowanej i opłaconej.

Odpowiedni do przeprowadzenia turnieju obiekt udało się wynająć w Lidzie dopiero tydzień po tradycyjnym terminie zawodów.

Mimo utrudnień, czynionych organizatorom turnieju, udział w nim wzięło osiem drużyn piłkarskich: po jednej z Iwia i Słonimia  oraz po dwie z Lidy, Werenowa i Wołkowyska.

Rozgrywki odbyły się w dwóch grupach po cztery drużyny systemem „każdy z każdym”, po czym po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy zmierzyły się między sobą o prawo zagrania w finale turnieju. Drużyny, które odpadły w półfinałach, rozegrały między sobą prawo o wejście na trzeci stopień podium.

Ostatecznie miejsca na podium zostały wywalczone przez następujące zespoły piłkarskie:

I miejsce i Nagrodę Specjalną – prawo udziału w piłkarskim „Turnieju Solidarności-2018”, który w dniach 1-2 grudnia zorganizuje w Warszawie Uczniowski Klub Sportowy „Żagle” – wywalczył drugi skład reprezentacji „Sokoła”- Lida. Przegranymi meczu finałowego i zdobywcami II miejsca na podium okazali się piłkarze z drużyny  „Sokół” – Werenowo II, a zamknęli trójkę najlepszych drużyn turnieju piłkarze pierwszego składu reprezentacji „Sokoła” – Wołkowysk.

Trofea „Turnieju Niepodległości-2018”

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali od organizatorów puchary i medale. Sklad sędziowski turnieju przyznał także nagrody indywidualne:

Najlepszym strzelcem turnieju, zaliczając siedem celnych strzałów do bramki rywali, został Wadim Adamowicz  z „Sokoła” – Wołkowysk I.

Za najbardziej wartościowego gracza rozgrywek uznany został Aleksy Kłoczko z „Sokoła” – Werenowo II.

Tytuł najlepszego bramkarza przyznano z kolei Władysławowi Walukiewiczowi z „Sokoła”– Lida II.

Koncert „Niepodległa, Niepokorna” w Lachowiczach

Bez komplikacji udało się zorganizować lokalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Oddziale ZPB w Lachowiczach.

Śpiewa dziecięcy chór „Srebrny kamerton”

Prezes oddziału Janina Prudnikowa wynajęła pomieszczenie, do którego w dniu 13 listopada licznie przybyli miejscowi Polacy oraz mieszkańcy Lachowicz innych narodowości, pragnący obchodzić ze swoimi polskimi sąsiadami ich narodowe święto.

Program uroczystości, na które złożył się dwugodzinny koncert patriotyczny pt. „Niepodległa, Niepokorna ”, został przygotowany siłami działaczy ZPB w Lachowiczach oraz uczniów ośrodka nauczania języka polskiego, działającego przy miejscowym Oddziale ZPB. Na scenę wychodzili m.in.: miejscowy zespół wokalny  „Przyjaźń”, chór dziecięcy „Srebrny kamerton”, a także młodzi artyści z zespołu „Księżyc”.

Zespół „Przyjaźń”

Organizator uroczystości  z okazji 100-lecia Niepodległości Polski Janina Prudnikowa po zakończeniu koncertu oceniła, że uroczystość bardzo się podobała mieszkańcom Lachowicz, również tym, którzy nie mają polskich korzeni. Powiedziała, że nawet jej znajomi, którzy wcześniej byli nastawieni do mieszkających w Lachowiczach Polaków  sceptycznie, nazywając ich spolszczonymi Białorusinami, przyznawali po koncercie, że nie mieli racji i w Lachowiczach Polacy rzeczywiście są.

Marek Zaniewski z Lidy, Janeczka Przybylska z Lachowicz

Najnowsze komentarze

  • Mój dziadek Marceli Klepacz mieszkał kiedyś pod Lachowiczami w Leśniczówce Podsokole.
    Pozdrawiam.

Skomentuj

Skip to content