HomeSpołeczeństwoObchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w oddziałach ZPB (fotorelacja)

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w oddziałach ZPB (fotorelacja)

Do redakcji napływają relacje o przeprowadzonych w oddziałach terenowych Związku Polaków na Białorusi uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Grodno

Niezależnie od centralnych obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, swoje wewnętrzne obchody doniosłej rocznicy zorganizował Oddział ZPB w Grodnie wspólnie z działającym przy organizacji Uniwersytetem Trzeciego Wieku (UTW).

W sali aktowej ZPB we wtorek, 13 listopada, zgromadzili się członkowie oddziału oraz słuchacze UTW. Ich uwadze zostały przedstawione występy, działających przy obu strukturach związkowych zespołów – chóru UTW oraz zespołu wokalno-tanecznego „Sami swoi”, który powstał zaledwie rok temu przy Oddziale ZPB w Grodnie.

Borysów

Wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski uczcili rocznicę Niepodległości członkowie Oddziału ZPB w Borysowie oraz uczniowie i nauczyciele działającego w miejscowym Domu Polskim ośrodka nauczania języka polskiego.

Brześć

W mieście nad Bugiem Polska Szkoła Społeczna przy Oddziale ZPB w Brześciu przyłączyła się do akcji wspólnego śpiewania czterozwrotkowego Hymnu Polski z okazji Święta Niepodległości. Obchody stały się także okazją do podsumowania uczniowskiego konkursu plastycznego, poświęconego 100. rocznicy odrodzenia się wolnej Polski. Dyplomy i nagrody dla zwycięzców oraz laureatów konkursu zostały ufundowane przeze Konsulat Generalny RP w Brześciu.

Juszkiewicze

11 listopada z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Mszę św. za Ojczyznę odprawiono w jednym z najmniejszych oddziałów ZPB na terenie obwodu brzeskiego w Juszkiewiczach. Uroczyste nabożeństwo celebrował proboszcz miejscowej parafii ks. Leonard Okołotowicz. Na zaproszenie prezesa miejscowego oddziału ZPB Dymitra Burca przybyli w tym dniu do Juszkiewicz goście z Baranowicz, Brześcia i Mińska, a nawet dawni mieszkańcy wsi  ze Szwajcarii.

Po Mszy św. na znajdującym się obok kościoła cmentarzu parafialnym odbyło się poświęcenie  nowego  pomnika, postawionego na grobie zamordowanego przez gestapo za współpracę z Armią Krajową śp. księdza Bolesława Rutkowskiego.

Pomnik został wykonany dzięki sponsorskiemu wsparciu członka Obwodowego Brzeskiego Oddziału ZPB Andrzeja Szykieli.

 Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Dzielni Rodacy !

Skomentuj

Skip to content