HomeKulturaW Mińsku otwarto wystawę skrzydlatych słów wielkich Polaków pt. „Sklep z cytatami”

W Mińsku otwarto wystawę skrzydlatych słów wielkich Polaków pt. „Sklep z cytatami”

Wystawa „Sklep z cytatami”, składająca się ze skrzydlatych słów polskich pisarzy i poetów, została otwarta we wtorek, 13 listopada, w Bibliotece Narodowej Białorusi. Jest to jedno z wydarzeń trwającego w białoruskiej stolicy Miesiąca Literatury Polskiej na Białorusi.

Dyrektor Biblioteki Narodowej Białorusi Raman Matulski i dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński

„Chcemy pokazywać Białorusinom polską kulturę i znanych Polaków” – powiedział PAP Raman Matulski, dyrektor Biblioteki Narodowej Białorusi. „Są tu poeci i pisarze, naukowcy jak Maria Skłodowska-Curie, którzy przybliżają nam Polskę w różnych epokach, w różnych aspektach” – dodał.

Przemawia Raman Matulski, dyrektor Biblioteki Narodowej Białorusi

Podkreślił, że Polaków i Białorusinów jako sąsiadów łączy „nie tylko granica”, ale historia, kultura czy nawet przyzwyczajenia. „Najlepszym przykładem tego jest cytat z Adama Mickiewicza, urodzonego na tych terenach. Nie da się go podzielić, bo jest nasz wspólny” – mówił Matulski, który kończąc swoje przemówienie złożył Polakom życzenia z okazji stulecia odzyskania niepodległości.

„Wystawa jest jednym z wydarzeń Miesiąca Literatury Polskiej na Białorusi” – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński, zapraszając gości wystawy także na inne wydarzenia w ramach tego cyklu.

Przemawia Cezary Karpiński, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku

Daria Mielcarzewicz, autorka plakatów „Sklepu z cytatami”, powiedziała zebranym, że projekt będzie wkrótce obchodzić szóste urodziny. „Od początku zależało nam na misyjności tego projektu, tzn. żeby przez niego zachęcać ludzi do czytania” – powiedziała artystka.

Przemawia Daria Mielcarzewicz, autorka wystawianych prac

Dodała, że w kolekcji „Sklepu” są zaprezentowane na Białorusi plakaty z cytatami pisarzy i poetów, ale także cały szereg przedmiotów użytkowych, takich jak koszulki, kubki czy plecaki, na których umieszczono skrzydlate słowa znanych Polaków.

Jak wyjaśniła, znalazły się na nich też cytaty artystów i postaci popkultury, również z zagranicy, np. malarki Fridy Kahlo czy Lorda Vadera z „Gwiezdnych Wojen”.

Wystawa prezentowana w Mińsku to zbiór plakatów z cytatami m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Marka Hłaski, Witolda Gombrowicza, Stanisława Lema i innych. Towarzyszy jej ekspozycja prezentująca białoruskie przekłady polskiej literatury.

Cytaty, które nie były wcześniej przetłumaczone w ramach dzieł literackich, przełożyła Maryja Puszkina.

Wystawa „Sklep z cytatami” w Bibliotece Narodowej Białorusi potrwa do 28 listopada br.

Znadniemna.pl za Justyna Prus/PAP, zdjęcia pochodzą z www.nlb.by

Najnowsze komentarze

  • Fajna inicjatywa ! Wrócił Karpiński i znów „hula” !

  • Dobrze by było taką wystawę zorganizować w Grodnie. Czy istnieje taka możlieość? Dziękuję

    • Pani Karolino, jako się komuś bardzo, ale bardzo się chce zajmować pieniactwem, to taka wystawa jego nie interesuje(mówię to nie do Pani).
      Proszę bardzo, działajcie, Wam jest wszystko dane.

Skomentuj

Skip to content