HomeSpołeczeństwoOd stycznia Białorusinom ograniczą wwóz towarów zza granicy

Od stycznia Białorusinom ograniczą wwóz towarów zza granicy

Kraje Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) obniżają po raz kolejny limity na bezcłowy import towarów z zagranicy. Od 1 stycznia 2019 roku mieszkańcy krajów członkowskich EUG (Białoruś, Kazachstan, Rosja, Armenia i Kirgistan) podróżujący transportem lądowym, będą mogli wwieźć zza granicy towary o łącznej wartości 500 euro i o wadze do 25 kilogramów. Teraz limity na import bezcłowy wynoszą 1 500 euro i 50 kilogramów, informuje portal TUT.BY.

Zmiany przewidziane są decyzją Rady Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej nr 91 z dnia 1 listopada 2018 r. Nowe limity będą dotyczyć mieszkańców wszystkich 5 krajów członkowskich EUG, w tym oczywiście i Białorusi.

29 marca tego roku kraje EUG ograniczyły już limity importu towarów z zagranicy na użytek własny. Do końca 2018 roku mieszkańcy 5 krajów członkowskich podróżujący drogą lądową będą nadal mogli wwozić towary za 1500 euro i o wadze do 50 kg.

Od 2019 roku normy będą stopniowo obniżane. W przyszłym roku będzie można importować 50 kilogramów towarów, ale za kwotę nie wyższą niż 1000 euro. W 2020 roku, torby turystów muszą stracić na wadze o 15 kilogramów, do 35 kg, a wartość przewożonych rzeczy nie może być wyższa niż 750 euro. W 2021 r. będzie można przywieźć tylko 25 kilogramów towarów o łącznej wartości maksymalnej za 500 euro.

Jeśli podróżny przewiezie coś ponad limit, będzie musiał zapłacić cło w wysokości 30% wartości towarów, ale nie mniej niż 4 euro za każdy dodatkowy lub droższy kilogram. Wszystkie te zasady nie będą miały zastosowania do używanych rzeczy, które podróżny zabierze przy wyjeździe z kraju.

Nowa decyzja Rady Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej ogranicza limity na paczki z zagranicy do użytku osobistego.

Ale limity na alkohol od 2019 roku się nie zmieniają – nie więcej niż 3 litry, w tym piwa, na osobę dorosłą. Przy wwozie dużych ilości należy zapłacić 10 euro za każdy dodatkowy litr.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content