HomeOświataNauczyciele szkolili się w Mińsku z gier i zabaw językowych

Nauczyciele szkolili się w Mińsku z gier i zabaw językowych

Warsztaty dla nauczycieli języka polskiego jako obcego, odbyły się 25 października w Mińsku. Zajęcia zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku.

Prowadzące warsztaty: dr Monika Krzempek i dr hab. Aleksandra Achtelik

Do udziału w warsztatach zgłosiło się ponad trzydzieści nauczycieli z Mińska i okolic.  Zajęcia z nimi poprowadziły: dr hab. Aleksandra Achtelik, wicedyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Monika Krzempek z Uniwersytetu Opolskiego.

Głównym tematem zajęć były „Gry i zabawy językowe, wykorzystywane przy nauczaniu języka polskiego jako obcego”. Prowadzące warsztaty specjalistki zaprezentowały zastosowanie praktyczne niektórych gier i zabaw, które uczestnicy warsztatów będą mogli wykorzystać w pracy ze swoimi uczniami. Były to m.in. gry pozwalające na utrwalenie i poszerzenie przez uczniów polskiego słownictwa oraz  zapamiętywanie przez nich konstrukcji gramatycznych.

Podczas praktycznego zastosowania gry językowej

Zaprezentowano także zabawy zachęcające do komunikacji, które można stosować w grupach z uczniami o zróżnicowanym poziomie znajomości języka polskiego.

Dr hab. Aleksandra Achtelik i dr Monika Krzempek są doświadczonymi wykładowcami z zakresu nauczania języka polskiego jako obcego. Aleksandra Achtelik, na przykład, prowadziła wykłady na wyższych uczelniach w wielu krajach świata: w Niemczech, Chinach, Gruzji, Kanadzie, Brazylii, USA, we Włoszech, na Białorusi oraz Ukrainie. Jest także współautorką wielu podręczników do nauczania języka polskiego.

Projekt szkoleń językowych został sfinansowany przez Senat RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

Paulina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content