HomeKulturaKoncert „Lady Pank” w Białymstoku z okazji 30-lecia ZPB wsparły białostockie władze

Koncert „Lady Pank” w Białymstoku z okazji 30-lecia ZPB wsparły białostockie władze

Zabroniony na Białorusi koncert zespołu „Lady Pank” pt. „Solidarni z Polakami na Białorusi – 30 lat ZPB” odbędzie się 22 września br. na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Inicjatywę wsparli prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno. Poinformowali o tym oficjalnie w obecności prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys podczas konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj, 13 września, w Białymstoku.

– Białystok i region skorzystał z fajnego, dodatkowego wydarzenia kulturalnego. Koncert „Lady Pank” pt.”Solidarni z Polakami na Białorusi” odbędzie się w Białymstoku, a nie w Grodnie. Dziś, wspólnie z Andżeliką Borys i prezydentem Tadeuszem Truskolaskim zapraszamy na to wydarzenie, które postanowiliśmy wesprzeć – podkreślał Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski i Andżelika Borys rozmawiają z białostockimi dziennikarzami, fot.: poranny.pl

– Białystok zawsze jest otwarty na pomoc dla polskiej mniejszości na Białorusi. Wspieramy w różny sposób i za każdym razem witamy z otwartymi ramionami naszych rodaków, mieszkających za wschodnią granicą – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Muzycy kultowego „Lady Pank” zagrają z okazji 30-lecia największej na Białorusi organizacji polskiej mniejszości. Początkowo ten koncert miał odbyć się w lipcu w Grodnie, jednak w ostatniej chwili został odwołany przez tamtejsze władze. W porozumieniu z władzami Białegostoku udało się ustalić, że koncert „Lady Pank” odbędzie się na białostockim rynku 22 września i stanie się przejawem solidarności muzyków „Lady Pank” z prześladowanymi na Białorusi rodakami.

Analogiczna sytuacja miała miejsce 3 lata temu z organizowanym przez ZPB w Grodnie koncertem zespołu „Lombard”, który również ostatecznie odbył się w Białymstoku.

Białystok, Rynek Kościuszki – 2015 rok. Na znak solidarności z Polakami na Białorusi gra i śpiewa zespół „Lombard”

Koncert „Lady Pank” na Rynku Kościuszki w Białymstoku rozpocznie się 22 września o godz. 18.00. Objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

Koszty, jakie poniesie Miasto w związku z organizacją koncertu, to ponad 65 tys. zł. Wsparcie w wysokości 15 tys. zł zadeklarował także Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

***

Przypomnijmy, że Związek Polaków na Białorusi organizuje masowy wyjazd na koncert do Białegostoku Polaków z Białorusi, a także miłośników twórczości polskiego legendarnego zespołu rockowego nie będących Polakami i pozbawionych możliwości podziwiania swoich idoli na lipcowym koncercie w Grodnie, odwołanym przez władze grodzieńskie .

Zapisy chętnych do wyjazdu do Białegostoku na koncert „Lady Pank” pt. „Solidarni z Polakami na Białorusi – 30 lat ZPB” prowadzą prezesi oddziałów terenowych ZPB. Prezes ZPB Andżelika Borys szacuje, że Związek Polaków zorganizuje przybycie na koncert około siedmiu autokarów z Polakami z Białorusi. – Oczywiście dużo ludzi przyjedzie także samodzielnie, gdyż wstęp na koncert jest wolny, o czym polską społeczność na Białorusi już informowały media ZPB – powiedziała nam Andżelika Borys.

 Znadniemna.pl na podstawie Wrotapodlasia.pl/Bialystok.pl/Poranny.pl

Najnowsze komentarze

  • Brawo Polacy z Grodzienszczyzny

Skomentuj

Skip to content