HomeHistoriaEdward Akuszewicz skończył 90 lat!

Edward Akuszewicz skończył 90 lat!

Z życzeniami urodzinowymi i tortem, specjalnie upieczonym na tę okazję, odwiedzili 22 lutego mieszkającego we wsi Przydybajły pod Lidą kombatanta Armii Krajowej porucznika Edwarda Akuszewicza w dniu jego 90-letniego jubileuszu, młodzi polscy patrioci z Lidy.

Edward_Akuszewicz

Edward Akuszewicz, fot.: odraniemen.org

– Pamięć o bohaterach żyjących i pielęgnowanie pamięci o poległych żołnierzach, walczących o wolność Polski, jest jedną z najważniejszych form naszej działalności – powiedział witrynie internetowej „Polacy Grodzieńszczyzny” Paweł, działacz młodzieżowego patriotycznego środowiska Polaków Lidy.

Edward_Akuszewicz_mlodziez_z_Lidy

Młodzi polscy patrioci z Lidy i porucznik Edward Akuszewicz, fot.:polacygrodzienszczyzny.blogspot.com/

Wizyta polskiej młodzieży bardzo ucieszyła Jubilata, którego życie jest przykładem losu autentycznego polskiego patrioty na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.

Edward_Akuszewicz_tort

Tort urodzinowy specjalnie upieczony dla Jubilata, fot.:polacygrodzienszczyzny.blogspot.com/

90. urodziny pana Edwarda to powód do przypomnienia o Bohaterze nie tylko dla młodych polskich patriotów z Lidy.

Życzenia dla pana Edwarda w ramach akcji „90 życzeń na 90 Urodziny” zbiera w Polsce, opiekujące się kombatantami Armii Krajowej na Kresach wrocławskie Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN.

„Pan Edward był jednym z pierwszych ochotników do oddziału partyzanckiego legendarnego „Ragnera” – porucznika Czesława Zajączkowskiego. W IV Batalionie 77 pp AK służył przez okres niemieckiej okupacji Nowogródczyzny – do Operacji Ostra Brama. Po nieudanej próbie dotarcia do Wilna „Ragner rozwiązał batalion, a „miejscowym” – chłopcom z Nowogródczyzny – dał rozkaz powrotu do domów. Pan Edward również wrócił do rodzinnej miejscowości pod Lidą. Wkrótce potem aresztowany przez NKWD, został skazany na wieloletni pobyt w łagrach. Zwolniony w drugiej połowie lat 50-tych powrócił na Ziemię Lidzką i mieszka tam do dziś”- czytamy w opisie losu Bohatera, zamieszczonym na profilu Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN w sieci Facebook.

Inicjatorzy uczczenia jubileuszu kombatanta Armii Krajowej ze wsi Przydybajły wezwali swoich sympatyków, aby przygotowali kartki z życzeniami dla Edwarda Akuszewicza i przekazali je na adres Stowarzyszenia. Przy najbliższej okazji zebrane w ten sposób życzenia od rodaków z Polski zostaną przekazane polskiemu Bohaterowi na Kresach.

Podpisujemy się pod składanymi Bohaterowi Edwardowi Akuszewiczowi życzeniami.

CHWAŁA BOHATEROM I NIECH ŻYJĄ 200 LAT!

Redakcja znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Najserdeczniejsze życzenia zdrowia i radości czcigodnemu por Edwardowi Akuszewiczowi z okazji Jubileuszu
    życzą potomkowie Iwieńczan.

  • Wielu lat w zdrowiu !!! życzenia z Podkarpacia

Skomentuj

Skip to content