HomeOświataSzansa na naukę w Polsce dla szkolnej młodzieży

Szansa na naukę w Polsce dla szkolnej młodzieży

Uczniowie polskiego pochodzenia z Białorusi, którzy kończą w tym roku dziewiąte klasy białoruskich szkół średnich, mają możliwość kontynuowania nauki w Polsce.

Podczas zakończenia roku szkolnego 2013/2014 w Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium św. Stanisława Kostki, fot.: liceumpolonijne.edu.pl

Podczas zakończenia roku szkolnego 2012/2013 w Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium św. Stanisława Kostki, fot.: liceumpolonijne.edu.pl

Rekrutację zdolnych uczniów polskiego pochodzenia ze Wschodu na rok szkolny 2014/2015 ogłosiło właśnie Liceum Polonijne (Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne Kolegium św. Stanisława Kostki) w Warszawie.

Jak wynika z nadesłanego do redakcji listu od dyrektor Liceum Polonijnego Ewy Pietrykiewicz, katolicka placówka oświatowa, zapewniając swoim uczniom wysoki poziom nauczania oczekuje, iż do rekrutacji przystąpi „młodzież odznaczająca się dobrymi wynikami w nauce, jak też wzorową postawą”, potwierdzoną opinią pedagogów, kształcących młodych ludzi na Białorusi. Wystawiać opinie kandydatom do nauki w Liceum Polonijnym mogą zarówno prowadzące naukę języka polskiego organizacje polskie, jak i na przykład proboszczowie parafii katolickich, w których są prowadzone szkółki parafialne dla szkolnej młodzieży.

Doskonała znajomość języka polskiego nie jest kryterium decydującym o przyjęciu do Liceum Polonijnego. Młodzi ludzie wyróżniający się bardzo dobrymi wynikami w nauce i wzorowym zachowaniem, mający predyspozycje do szybkiego uczenia się oraz wykazujący chęć do nauki, mogą liczyć na pomyślny przebieg rekrutacji.

Sama rekrutacja odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich przewiduje złożenie dokumentów, których wykaz można znaleźć na stronie internetowej Liceum Polonijnego.

Jeśli weryfikacja złożonych dokumentów przebiegnie pomyślnie kandydat wraz z rodzicami zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, która ostatecznie zdecyduje, czy młody człowiek kwalifikuje się do nauki w Liceum.

Zakwalifikowany do nauki uczeń poza tym, że pobiera ją nieodpłatnie, ma zagwarantowane zakwaterowanie i wyżywienie w internacie przy Liceum. Na wydatek, z którym powinni się liczyć uczniowie, składa się comiesięczna wpłata na tzw. fundusz szkolny. W nadchodzącym roku szkolnym wyniesie ona równowartość 150 dolarów amerykańskich.

O poziomie nauki zapewnianym uczniom Liceum Polonijnego świadczy fakt, iż zaliczane jest ono do 25 najlepszych liceów w Warszawie.

Przyjmowanie zgłoszeń do Liceum Polonijnego na rok szkolny 2014/2015 potrwa do 15 maja br.

Szczegółowych informacji o Liceum i zasadach rekrutacji można się dowiedzieć na witrynie internetowej placówki: liceumpolonijne.edu.pl.

a.pis.

Najnowsze komentarze

  • Moim zdaniem nie warto wyjeżdżać i uczyć się w polskim liceum, lepiej przez te 2 lata uczyć się w zwykłej szkole,gimnazium na Białorsi i w trakcie rozszerzać wiedzę języka polskiego. Poziom nauczania w białoruskich szkołach jest wyższy. I przeciętny absolwenta białoruskiej szkoły ma lepszą wiedzę niż polski liceista. Po ukończeniu skoły oczywiście warto wyjeżdżać na stdia do Polski.

  • Władek chyba kpisz z tym wyższym poziomem. Prestiżowe miedyznarodowe badania badania PISA z konce zeszłego roku pokazaly że poziom wiedzy 15 latka w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie (lepszy niż w Wielkiej Brytanii , Francji czy nawet Niemczech). Jest to scisła czołowka europejska gdy tymczasem Rosja zajmuje cale dziesiatki niższe miejsca. Białorus nie była badana ale raczej mozna poziom wiedzy porównac do Rosji bo program jest podobny.
    Po tych badaniach minister oswiaty Holandii zapowiedział wizytę w Polsce aby podpatrywac polski system.

Skomentuj

Skip to content