HomeReligiaNowogródzkiej Farze nadano godność Sanktuarium Błogosławionych Męczennic Nazaretanek

Nowogródzkiej Farze nadano godność Sanktuarium Błogosławionych Męczennic Nazaretanek

Kościół farny pod wezwaniem Przemienia Pańskiego w Nowogródku na zachodniej Białorusi został ogłoszony Sanktuarium Błogosławionych Męczennic Nazaretanek. To kulminacja dwudniowych uroczystości kościelnych w tym mieście upamiętniających 75. rocznicę zamordowania przez Niemców 11 sióstr nazaretanek, które oddały życie za ocalenie 120 osób. Zostały one beatyfikowane przez Jana Pawła II w marcu 2000 roku.

Kościół farny w Nowogródku, fot.: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Kościół farny w Nowogródku, w którym ochrzczono Adama Mickiewicza, został ogłoszony sanktuarium na mocy dekretu biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza.

Ordynariusz diecezji grodzieńskiej powiedział Polskiemu Radiu, że świątynia zasługuje na to. – Dziś dekretem zostało ogłoszone, że to jest takie święte miejsce, jako sanktuarium, wyjątkowe, które zaprasza wiernych – mówi hierarcha.

Wiktor, przedsiębiorca i polski działacz społeczny z Nowogródka podkreśla, że miejscowa ludność na długo zapamięta uroczystość. – Dla nas to bardzo wielkie wydarzenie. Myślę, że zarówno my, nasze dzieci i wnuki będą o tym pamiętać – mówi Wiktor.

Siostra Miriam ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu mówi, że pielgrzymi od wielu lat przyjeżdżają do Nowogródka, by modlić się przy sarkofagu zamordowanych nazaretanek. – Bardzo się cieszymy, że w 75 rocznicę rozstrzelania naszych sióstr ten kościół został ogłoszony sanktuarium – mówi siostra Miriam.

W uroczystościach w kościele wzięli udział przedstawiciele władz Nowogródka, Polskiej Fundacji Narodowej oraz pielgrzymi między innymi z Baranowicz, Grodna, Wołkowyska, a także z Wrocławia, Białegostoku i Warszawy.

Znadniemna.pl za Polskie Radio

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content