HomeSpołeczeństwoPolacy na Litwie mają kandydata na prezydenta!

Polacy na Litwie mają kandydata na prezydenta!

Przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski weźmie udział w wyborach prezydenckich na Litwie, które odbędą się 11 maja 2014 r. Oficjalną decyzję w tej sprawie podjęła Rada Naczelna AWPL.

Waldemar Tomaszewski, fot.: www.vtomasevski.lt

Waldemar Tomaszewski, fot.: www.vtomasevski.lt

W komunikacie Rady Naczelnej AWPL napisano, że „zarówno AWPL, jak też kilkadziesiąt organizacji społecznych oraz różnych środowisk w całym kraju oczekiwało takiej właśnie decyzji lidera AWPL. Za wyrażeniem zgody na kandydowanie przemawiało szereg ważnych argumentów. Po pierwsze, brak kandydata AWPL spowodowałby pustkę na scenie politycznej, wywołałby niezrozumienie wśród wyborców, wręcz zdezorientowanie ich, bowiem AWPL na stałe wpisało się w scenę polityczną Litwy, cieszy się wciąż rosnącym poparciem – mimo nie zawsze przychylnych warunków i nawet ataków na partię. Na AWPL głosują nie tylko Polacy i przedstawiciele innych mniejszości narodowych – Rosjanie, Białorusini, Tatarzy i inni, ale też coraz częściej etniczni Litwini. (…) Waldemar Tomaszewski jako lider ugrupowania jest wzorcem takiej uczciwej polityki, która dla dzisiejszej Litwy jest tak bardzo potrzebna. Z uwagi na to i na wiele innych przyczyn nie rozważamy innej decyzji, jak tylko wystartowanie w wyborach prezydenckich i promowanie pracy w oparciu nie tylko o wspomniane wartości, ale też wszystkie te, które wypływają z chrześcijaństwa, i którymi to wartościami przedstawiciele AWPL kierują się nie tylko na słowach, ale też w życiu codziennym” – napisano w komunikacie Rady Naczelnej AWPL.

Waldemar Tomaszewski startował również w poprzednich wyborach prezydenckich, w roku 2009. Zajął wówczas 4 miejsce wśród 7 kandydatów, uzyskując około 5 procent głosów w skali kraju, w rejonie solecznickim natomiast – 67 proc. głosów, w wileńskim – 50 proc. Obecna prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė w wyborach prezydenckich w 2009 r. zdobyła w rejonach solecznickim i wileńskim odpowiednio 22 i 28 proc. głosów.

Kandydaturę Waldemara Tomaszewskiego w wyborach prezydenckich ma jeszcze zatwierdzić konferencja AWPL.

Zamiar udziału w walce o urząd prezydenta Litwy zgłosiło już 10 kandydatów, między innymi urzędująca prezydent Dalia Grybauskaitė.

Przypomnijmy, że Polacy na Litwie mają spore pretensje do obecnie urzędującej pani prezydent o to, że będąc reprezentantem wszystkich obywateli Litwy, nie sprzyja rozwiązywaniu problemów polskiej mniejszości narodowej. Co więcej Polacy, w tym Waldemar Tomaszewski, zarzucają Dalii Grybauskaitė próby wprowadzenia w błąd europejskiej opinii publicznej odnośnie przestrzegania praw Polaków na Litwie.

Na Litwie liczba Polaków wynosi, według różnych źródeł, od 230 do 300 tysięcy mieszkańców, co daje ponad 6 procent ludności kraju. Poparcie zaś dla Dalii Grybauskaitė, według zeszłorocznych sondaży wyborczych, wynosi około 35 procent. Plasujący się tuż za nią w sondażach premier Litwy Algirdas Butkevičius notował poparcie rzędu 11 procent. Waldemar Tomaszewski plasował się poza pierwszą trójką z poparciem 2,2 procent wyborców. Ale są to dane z listopada zeszłego roku, czyli z okresu, kiedy Tomaszewski nie ogłaszał jeszcze zamiaru kandydowania w wyborach prezydenckich.

a.pis. za Wilnoteka.lt/zw.lt

Tagi

Najnowsze komentarze

  • Witam, chętnie czytam wszystkie komentarze, o Wilnie, i Ziemi Wileńskiej,tak bliskiej mojemu sercu.Tam są moje korzenie,groby moich przodków, i moje wczesne dzieciństwo.Na Ziemi Koszalińskiej mieszkam już (bez mała ), 70 lat, ale sentyment do Rodzinnej Ziemi, pozostanie na zawsze.Pozdrawiam Rodaków.

Skomentuj

Skip to content