HomeKulturaSolistka z Lidy – laureatką II Polonijnego Festiwalu Piosenki w Opolu!

Solistka z Lidy – laureatką II Polonijnego Festiwalu Piosenki w Opolu!

Olga Pczycka z Lidy, śpiewająca z działającym przy miejscowym oddziale ZPB zespołem „Premiera”, zdobyła trzecie miejsce na II Polonijnym Festiwalu Piosenki w Opolu, zakończonym 11 czerwca.

Śpiewa Olga Pczycka

Podczas koncertu finałowego nasza reprezentantka wykonała szlagier z lat 50. minionego stulecia – piosenkę „Kasztany”, śpiewany wówczas przez Nataszę Zylską.

W trakcie poprzedzającego koncert finałowy przeglądu konkursowego Olga Pczycka z zespołem wykonała także piosenkę ludową ze Śląska pt. „Przepióreczka” oraz „Hymn do miłości ojczyzny” na słowa Ignacego Krasickiego, do których muzykę skomponował Wojciech Albert Sowiński.

Olga Przycka (po lewej) odbiera nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca na II Polonijnym Festiwalu Piosenki w Opolu

W II Polonijnym Festiwalu Piosenki w Opolu wystartowali wokaliści i zespoły z 14 krajów – nie tylko Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. Do udziału w koncercie finałowym zakwalifikowało się 17 wykonawców. Królowały m.in. piosenki z repertuaru Maryli Rodowicz, Anny Jantar czy Tadeusza Woźniaka.

Z piosenką „Polska Madonna”, śpiewaną przez Marylę Rodowicz, triumfowała w konkursie festiwalowym wokalistka z Wiednia Justyna Kmieć. Drugie pod względem wartości, wedle opinii jurorów, trofeum festiwalu zdobył zespół, reprezentujący naszych rodaków zza północno-zachodniej granicy Białorusi – zespół Art Of Music z Litwy, który wykonał podczas finału piosenkę z repertuaru zespołu „Łzy” pt. „Życie jest piękne”.

Nagrodę prezesa Radia Opole Piotra Moca w postaci sesji nagraniowej w legendarnym Studiu M im. SBB otrzymały Klaudia Kocel i Sylwia Kobus z Paryża, a kolejna reprezentantka z Lidy Anżelika Biruk otrzymała wyróżnienie w postaci zaproszenia do Francji, gdzie przez okres czterech dni wokalistka z Białorusi poprowadzi wśród przedstawicieli francuskiej Polonii warsztaty wokalne.

Finalistów II Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki wyłoniono podczas eliminacji w Brzegu, Korfantowie, Otmuchowie i Gogolinie. Celem organizowanego od dwóch lat m.in. przez Radio Opole i Opolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wydarzenia artystycznego jest promocja polskiej piosenki wśród Polonii i integracja środowiska artystycznego Polonii i Polaków za granicą.

Znadniemna.pl na podstawie Irena Biernacka z Lidy i radio.opole.pl , zdjęcia Wandy Kownackiej/radio.opole.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content