HomeOświata„Jesteśmy Polką i Polakiem” – zakończenie roku szkolnego w Mińsku i Borysowie

„Jesteśmy Polką i Polakiem” – zakończenie roku szkolnego w Mińsku i Borysowie

Uroczystość z okazji Dnia Dziecka i zakończenia roku szkolnego zorganizowała 1 czerwca w siedzibie Oddziału ZPB w Mińsku, działająca przy nim Szkoła Społeczna Języka Polskiego. Dzień Dziecka połączony z zakończeniem roku szkolnego tego samego dnia obchodzono także w ośrodku nauczania języka polskiego, działającego przy Oddziale ZPB w Borysowie.

Publiczność bawiąca się na uroczystości z okazji Dnia Dziecka w Mińsku

Mińsk

W stolicy Białorusi uroczystość, prowadzona przez nauczycielkę szkoły Ludmiłę Burlewicz, rozpoczęła się od wystąpienia dyrektor Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy ZPB w Mińsku – Pauliny Juckiewicz. Dyrektor, witając przybyłych na święto uczniów i ich rodziców, przypomniała o najważniejszych wydarzeniach i projektach, w których w ciągu roku szkolnego brali udział uczniowie szkoły. Były to m.in.: II Konkurs Plastyczny „Sercem zawsze przy Polsce”, konkurs „Być Polakiem”, w którym uczennica szkoły Paulina Czerniawska została odznaczona wyróżnieniem i wraz z innymi laureatami zaproszona na wieńczącą konkurs Galę, która odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnieniami, zdobytymi podczas organizowanego przez Związek Polaków na Białorusi Konkursu Inscenizacji Polskich Wierszy dla Najmłodszych, mogli się pochwalić uczniowie klasy, prowadzonej przez nauczycielkę szkoły Marię Rewucką. Szkolna młodzież z kolei otrzymała korzystne doświadczenia i wiedzę, biorąc udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Nasze miasto – nasze gniazdo”, organizowanym w ramach tegorocznych jubileuszowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Za udział w tym projekcie młodzież szkoły otrzymała Dyplom i podziękowania z pierwszej stolicy Polski – Gniezna. Listy dziękczynne za udział w projekcie „Nasze miasto – nasze gniazdo” zostały wysłane do Mińska przez Starostę Gnieźnieńskiego Beatę Tarczyńską, Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych i senatora RP Roberta Gawła, który w swoim liście do uczniów i nauczycieli Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy ZPB w Mińsku napisał m.in.: „Jestem głęboko przekonany, że niestrudzone przybliżanie uczniom historii Polski to najlepszy sposób budowania świadomości i tożsamości narodowej naszych rodaków, zamieszkałych za granicą”.

Święto z okazji Dnia Dziecka i zakończenia roku szkolnego prowadziła w Mińsku Ludmiła Burlewicz

Na zakończenie części oficjalnej uroczystości dyrektor Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy ZPB w Mińsku Paulina Juckiewicz wręczyła najlepszej uczennicy szkoły – maturzystce Ilonie Kolesko, która w tym dniu zdała pierwszy egzamin państwowy i otrzymała Kartę Polaka – zaświadczenie o ukończeniu szkoły z wyróżnieniem oraz książkę „Od Niepodległości do Niepodległości”.

W drugiej części szkolnej uroczystości z okazji Dnia Dziecka i zakończenia roku szkolnego odbył się uroczysty koncert, na którego program złożyły się występy młodych artystów z grona uczniów szkoły m.in.: chóru dziecięcego „Wisienka” (kierownik Tatiana Bryko), który zaśpiewał piosenkę ludową „Kukułeczka”, duetu „Dżentelmeni” w składzie – Denis Kaplun i Iwan Gawrylkiewicz (kierownik Natalia Krywoszejewa), który cudownie wykonał piosenkę „Tato, już lato”. Uczennica szkoły Anna Kaczanowska uroczo recytowała wiersze Wandy Chotomskiej „Muchy w nosie” i „Po co krowie rogi na głowie”. Grupa młodszych uczniów (nauczycielka Maria Rewucka) wystąpiła z inscenizacją wiersza Juliana Tuwima „Abecadło”, a Maria Kłyga zarecytowała utwór tegoż autora pt. „Kotek”. Taniec irlandzki zatańczyły uczennice szkoły Stanisława Korowiańska i Ania Karpuś. Lina Bielakowa zagrała na skrzypcach, jej koleżanki Weronika Kołobowa, Katarzyna Smołońska i Daniła Juruć na fortepianie, siostry Karina i Maryna Dziemidowicz na cymbałach, a Stanisław Kaczyński na gitarze.

Dziecięcy chór „Wisienka”

Duet „Dżentelmeni”

Wiersze recytuje Anna Kaczanowska

Inscenizacja wiersza „Abecadło”

Maria Kłyga recytuje wiersz „Kotek”

Taniec irlandzki

Na skrzypcach gra Lina Bielakowa

Na fortepianie gra Katarzyna Smołońska

Na cymbałach grają siostry Karina i Maryna Dziemidowicz

Na gitarze gra Stanisław Kaczyński

Najmłodszy uczestnik koncertu pięcioletni Makar Taranda zachwycił wszystkich wykonaniem piosenki „Jagódki”. Premierowy występ w ramach koncertu miała grupa dzieci z kółka teatralnego przy ZPB w Stołpcach, którym kierują Jana Predko, Tatiana Dyrga i Tatiana Kalitnik. Nauczycielka Krystyna Cimochowicz razem z uczniami ze swojej klasy zaśpiewała piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”, a potem – „Muchę w mucholocie”, która poderwała do tańca i „latania” całą zgromadzoną na Sali publiczność.

Najmłodszy uczestnik koncertu Makar Taranda

Występ kółka teatralnego ze Stołpc

Uczniowie szkoły wykonują piosenkę „Mucha w mucholocie”

Borysów

Niezwykła uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego i Dnia Dziecka odbyła się 1 czerwca także w Domu Polskim w Borysowie. Artyści Olga Polakowa i Wiaczesław Nowosławski przygotowali dla miejscowych uczniów ciekawą akcję, poświęconą 100-leciu Niepodległości Polski. W ramach akcji starsi uczniowie zabrali się za wykonanie mozaiki, przedstawiającej godło Polski, a ich młodsi koledzy uczestniczyli w konkursie sportowym. Najważniejsze w tej akcji było to, że wszyscy byli razem i świetnie się bawili, poznając przy okazji historię Polski.

Przygotowanie podstawy do ułożenia mozaiki

Wzór według którego należało ułożyć mozaikę

W toku pracy nad mozaiką

Zamysł artystyczny już się wyłania spod rąk młodych artystów

Godło Polski gotowe

Przed nami całe lato, ale nauka języka polskiego się nie przerywa. Latem grupy dzieci z Mińska, Borysowa, Mohylewa i innych miejscowości wyjadą na wakacje do Polski, bo Związek Polaków na Białorusi wspólnie z Senatem RP zorganizuje dla nich pobyty edukacyjne, a dla nauczycieli – szkolenia i wizyty studyjne.

Polina Juckiewicz z Mińska, Ałła Nicijewska z Borysowa

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content