Uroczystość z okazji Dnia Dziecka i zakończenia roku szkolnego zorganizowała 1 czerwca w siedzibie Oddziału ZPB w Mińsku, działająca przy nim Szkoła Społeczna Języka Polskiego. Dzień Dziecka połączony z zakończeniem roku szkolnego tego samego dnia obchodzono także w ośrodku nauczania języka polskiego, działającego przy Oddziale ZPB w Borysowie.
Mińsk
W stolicy Białorusi uroczystość, prowadzona przez nauczycielkę szkoły Ludmiłę Burlewicz, rozpoczęła się od wystąpienia dyrektor Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy ZPB w Mińsku – Pauliny Juckiewicz. Dyrektor, witając przybyłych na święto uczniów i ich rodziców, przypomniała o najważniejszych wydarzeniach i projektach, w których w ciągu roku szkolnego brali udział uczniowie szkoły. Były to m.in.: II Konkurs Plastyczny „Sercem zawsze przy Polsce”, konkurs „Być Polakiem”, w którym uczennica szkoły Paulina Czerniawska została odznaczona wyróżnieniem i wraz z innymi laureatami zaproszona na wieńczącą konkurs Galę, która odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnieniami, zdobytymi podczas organizowanego przez Związek Polaków na Białorusi Konkursu Inscenizacji Polskich Wierszy dla Najmłodszych, mogli się pochwalić uczniowie klasy, prowadzonej przez nauczycielkę szkoły Marię Rewucką. Szkolna młodzież z kolei otrzymała korzystne doświadczenia i wiedzę, biorąc udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Nasze miasto – nasze gniazdo”, organizowanym w ramach tegorocznych jubileuszowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Za udział w tym projekcie młodzież szkoły otrzymała Dyplom i podziękowania z pierwszej stolicy Polski – Gniezna. Listy dziękczynne za udział w projekcie „Nasze miasto – nasze gniazdo” zostały wysłane do Mińska przez Starostę Gnieźnieńskiego Beatę Tarczyńską, Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych i senatora RP Roberta Gawła, który w swoim liście do uczniów i nauczycieli Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy ZPB w Mińsku napisał m.in.: „Jestem głęboko przekonany, że niestrudzone przybliżanie uczniom historii Polski to najlepszy sposób budowania świadomości i tożsamości narodowej naszych rodaków, zamieszkałych za granicą”.
Na zakończenie części oficjalnej uroczystości dyrektor Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy ZPB w Mińsku Paulina Juckiewicz wręczyła najlepszej uczennicy szkoły – maturzystce Ilonie Kolesko, która w tym dniu zdała pierwszy egzamin państwowy i otrzymała Kartę Polaka – zaświadczenie o ukończeniu szkoły z wyróżnieniem oraz książkę „Od Niepodległości do Niepodległości”.
W drugiej części szkolnej uroczystości z okazji Dnia Dziecka i zakończenia roku szkolnego odbył się uroczysty koncert, na którego program złożyły się występy młodych artystów z grona uczniów szkoły m.in.: chóru dziecięcego „Wisienka” (kierownik Tatiana Bryko), który zaśpiewał piosenkę ludową „Kukułeczka”, duetu „Dżentelmeni” w składzie – Denis Kaplun i Iwan Gawrylkiewicz (kierownik Natalia Krywoszejewa), który cudownie wykonał piosenkę „Tato, już lato”. Uczennica szkoły Anna Kaczanowska uroczo recytowała wiersze Wandy Chotomskiej „Muchy w nosie” i „Po co krowie rogi na głowie”. Grupa młodszych uczniów (nauczycielka Maria Rewucka) wystąpiła z inscenizacją wiersza Juliana Tuwima „Abecadło”, a Maria Kłyga zarecytowała utwór tegoż autora pt. „Kotek”. Taniec irlandzki zatańczyły uczennice szkoły Stanisława Korowiańska i Ania Karpuś. Lina Bielakowa zagrała na skrzypcach, jej koleżanki Weronika Kołobowa, Katarzyna Smołońska i Daniła Juruć na fortepianie, siostry Karina i Maryna Dziemidowicz na cymbałach, a Stanisław Kaczyński na gitarze.
Najmłodszy uczestnik koncertu pięcioletni Makar Taranda zachwycił wszystkich wykonaniem piosenki „Jagódki”. Premierowy występ w ramach koncertu miała grupa dzieci z kółka teatralnego przy ZPB w Stołpcach, którym kierują Jana Predko, Tatiana Dyrga i Tatiana Kalitnik. Nauczycielka Krystyna Cimochowicz razem z uczniami ze swojej klasy zaśpiewała piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”, a potem – „Muchę w mucholocie”, która poderwała do tańca i „latania” całą zgromadzoną na Sali publiczność.
Borysów
Niezwykła uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego i Dnia Dziecka odbyła się 1 czerwca także w Domu Polskim w Borysowie. Artyści Olga Polakowa i Wiaczesław Nowosławski przygotowali dla miejscowych uczniów ciekawą akcję, poświęconą 100-leciu Niepodległości Polski. W ramach akcji starsi uczniowie zabrali się za wykonanie mozaiki, przedstawiającej godło Polski, a ich młodsi koledzy uczestniczyli w konkursie sportowym. Najważniejsze w tej akcji było to, że wszyscy byli razem i świetnie się bawili, poznając przy okazji historię Polski.
Przed nami całe lato, ale nauka języka polskiego się nie przerywa. Latem grupy dzieci z Mińska, Borysowa, Mohylewa i innych miejscowości wyjadą na wakacje do Polski, bo Związek Polaków na Białorusi wspólnie z Senatem RP zorganizuje dla nich pobyty edukacyjne, a dla nauczycieli – szkolenia i wizyty studyjne.
Polina Juckiewicz z Mińska, Ałła Nicijewska z Borysowa