HomeReligiaJasełka w Wojstomiu

Jasełka w Wojstomiu

W niedzielę, w święto Ofiarowania Pańskiego, w kościele pw. Najświętszej Trójcy w Wojstomiu koło Smorgoni, wychowankowie Heleny Andrycy, zasłużonej działaczki ZPB i prezes miejscowego oddziału Związku, zaprezentowali miejscowym Polakom w języku polskim inscenizowaną historię o Narodzinach Zbawiciela.

Helena Andryca ogłasza rozpoczęcie przedstawienia

Helena Andryca ogłasza rozpoczęcie przedstawienia

Jasełka poprzedziła uroczysta Msza Święta z okazji przypadającego na 2 lutego święta Matki Boskiej Gromniczej, którą celebrował miejscowy proboszcz ks. Leon Ładysz. Z okazji uroczystości religijnej do świątyni przybyło około dwustu wiernych, którzy pozostali po nabożeństwie, aby obejrzeć przedstawienie w wykonaniu młodych wojstomian, uczących się języka polskiego u Heleny Andrycy.

Aniołowie obwieszczają Narodziny Zbawiciela

Aniołowie obwieszczają Narodziny Zbawiciela

Pasterze składają dary przy żłobku Jezusa

Pasterze składają dary przy żłobku Jezusa

Trzej Królowie ze Wschodu

Trzej Królowie ofiarują maleńkiemu dary

trzej_krolowie_1

Dzieci przy żłobku z Jezuskiem

Dzieci przy żłobku z Jezuskiem

dzieci_sw_rodzina

– Cieszę się, że dzieci tak ładnie wyuczyły swoje role i prawie bezbłędnie wypowiadały kwestie po polsku – powiedziała nam Helena Andryca po przedstawieniu. Polska działaczka jest przekonana, że poprzez nauczanie religii w formie teatralizowanych przedstawień w języku polskim, jej wychowankowie nie tylko lepiej rozumieją Boga, lecz także uczą się polskości, która nieoderwalna jest od tradycji chrześcijańskiej.

aktorzy_wszyscy

Jasełka ogładało blisko 200 ludzi

Jasełka ogładało blisko 200 ludzi

Kościół pw. Najświętszej Trójcy w Wojstomiu słynie między innymi z tablicy pamiątkowej z płaskorzeźbą z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, umieszczonej na ścianie świątyni niedaleko głównego ołtarza. – Wiemy, że Polacy w Wojstomiu są bardrzo patriotyczni. Bardzo dziękuję dzieciakom ich rodzicom i wychowawcom, zwłaszcza pani Helenie Andrycy, za wspaniałe przedstawienie! – zwrócił się do wojstomskich Polaków obecny na przedstawieniu prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz.

prezes_prezenty

Mieczysław Jaśkiewicz rozdaje słodkie prezenty

Jemu przypadła przyjemna rola Świętego Mikołaja. Każde bowiem, biorące udział w jasełkach i obecne w świątyni dziecko, otrzymało z rąk prezesa ZPB słodki podarunek. Najbardziej aktywnym dorosłym działaczom ZPB w Wojstomiu prezes organizacji wręczył prezentowany niedawno w Grodnie kalendarz „Żołnierze Polski Podziemnej” z portretami obrońców Kresów, wydany przez oddział IPN w Białymstoku.

a.pis.

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content