HomeHistoriaIII edycja Dni Stefana Batorego w Grodnie

III edycja Dni Stefana Batorego w Grodnie

Około sześćdziesięciu miłośników rekonstrukcji historycznej z Polski i Białorusi, a także po jednym z Węgier i Czech 29 kwietnia wzięło udział w trzeciej już edycji, organizowanego od 2016 roku w Grodnie festynu historycznego pt. „Dni Stefana Batorego”, upamiętniającego niezwykle zasłużonego dla grodu nad Niemnem Króla Polskiego i Wielkiego Księcia Litewskiego Stefana Batorego.

Podczas uroczystego otwarcia festynu na dziedzińcu Nowego Zamku uczestników i gości wydarzenia witali jego organizatorzy: dyrektor Grodzieńskiego Państwowego Muzeum Historyczno-Archeologicznego Jurij Kiturko, konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek oraz prezes Fundacji „Hussar” Bartosz Sedlar.

Przemawia Jurij Kiturko, dyrektor Grodzieńskiego Państwowego Muzeum Historyczno-Archeologicznego

Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

Prezes Fundacji „Hussar” Bartosz Sedlar

Po raz pierwszy na Dni Stefana Batorego do Grodna przybyli uczestnicy klubów rekonstrukcji historycznej z Mińska i Bobrujska. Międzynarodowy wymiar festynowi nadał także udział w nim miłośników historycznej rekonstrukcji z Polski, Węgier i Czech.

29 kwietnia rekonstruktorzy, ubrani w stroje rycerzy z XVI-XVII stuleci, dawali w Grodnie pokazy pojedynków i walk zbiorowych z użyciem szabli i innych rodzajów białej broni. Chętnie pozowali do zdjęć z mieszkańcami Grodna i gośćmi miasta nad Niemnem.

 

W pierwszych dniach maja miłośnicy rekonstrukcji historycznej z Fundacji „Hussar” wzięli udział w zorganizowanych przez Konsulat Generalny RP w Grodnie obchodach Święta Konstytucji 3 Maja na zamkach w Mirze i Lidzie.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content