HomeHistoriaBędzie plan ratowania pałacu Radziwiłłów w Połoneczce?

Będzie plan ratowania pałacu Radziwiłłów w Połoneczce?

Ponieważ zawalił się fragment dawnej siedziby Radziwiłłów w Połoneczce, białoruskie władze mają przygotować plan zabezpieczenia obiektu. Pałac od dawna popada w ruinę, ale jak dotąd nie znalazł się nabywca, który by go wyremontował.

Pałac w Połoneczce na rysunku Napoleona Ordy

„Plan działań na rzecz zabezpieczenia konstrukcji dawnego pałacu Radziwiłłów w Połoneczce ma być przygotowany do 2 maja” – podała agencja BiełTA, powołując się na wydział ochrony dziedzictwa historyczno-kulturowego ministerstwa kultury Białorusi.

Współczesny wygląd pałacu, fot.: 1reg.by

BiełTA informuje, że wysłana do Połoneczki komisja ustaliła, iż doszło do zniszczenia fragmentu ściany z powodu zapadnięcia się fundamentu budynku.

Zniszczony fragment skrzydła pałacu po zawaleniu się ściany, fot.: Nashkraj.by

Władze lokalne mają podjąć działania, by zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.

29 maja dawny majątek Radziwiłłów ma być ponownie wystawiony na sprzedaż z ceną wywoławczą 19,2 tys. rubli białoruskich (około 9,5 tys. dol.).

Cena jest atrakcyjna, ale chętnych brakuje – jest to już kolejna z rzędu licytacja – ponieważ nabywca będzie zobowiązany do renowacji obiektu.

Ruiny zabytkowego pałacu kupiła w 2014 roku firma z Mińska za 53 tys. dol. (ze zniżką 50 proc. wobec ceny początkowej), jednak nie miała ona środków na renowację i obiekt wrócił do władz.

Pałac w Połoneczce od drugiej połowy XVIII wieku do 1939 roku należał do rodu Radziwiłłów. Po wojnie teren ten znalazł się w granicach sowieckiej Białorusi, majątek przeznaczono na szkołę z internatem. Obiekt jest bardzo zniszczony i nieużywany.

Znadniemna.pl za Justyna Prus/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content